Pytanie: Mam 56 lat. Otrzymuję w tej chwili rentę rodzinną po mężu. Jest to 85% świadczenia osoby zmarłej. Czy z chwilą, gdy osiągnę 60 lat i nabędę prawo do emerytury, będę miała prawo wyboru renty po mężu i mojej emerytury? Czy renta rodzinna z chwilą, gdy przejdę na emeryturę ulegnie zwiększeniu, czy już cały czas będzie to 85% świadczenia po osobie zmarłej? Nadmieniam, że mąż mój przepracował do momentu przyznania renty 14 lat i 11 miesięcy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie składki opłaca rencista prowadzący działalność gospodarczą? Czy rencista ten może być zatrudniony na umowę o pracę nakładczą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba pobiera rentę rodzinną na siebie i 3 małoletnich dzieci w wieku od 10 do 17 lat po zmarłym w wypadku przy pracy mężu, w wysokości 1.244 zł brutto. W najbliższym czasie zamierza podjąć pracę zarobkową z wynagrodzeniem 1.000 zł brutto. Czy podjęcie pracy wpłynie na wysokość pobieranej renty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniam osobę pobierającą rentę rodzinną. Jaki mam obowiązek wobec ZUS? Jakie należy odprowadzić składki z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę? – pyta przedsiębiorczyni z Kwidzyna.
Pytanie: Jakie dokumenty ma złożyć do ZUS matka małoletniego dziecka, któremu zmarł ojciec? Rodzice dziecka nie byli małżeństwem. Małoletnie dziecko miało zasądzone alimenty od zmarłego ojca. Matka nie posiada dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe zmarłego – pisze księgowa z Ostrołęki.
Pytanie: Czy rodzicom zmarłego syna należy się odprawa pośmiertna? Był kawalerem i nie posiadał potomstwa. Pracował w naszej firmie przez 9 lat (3 lata jako uczeń, 6 lat pracy na podstawie umowy o pracę) - pisze kadrowa z Olsztynka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip