Pytanie: Chciałbym dowiedzieć się, czy pracodawca może zmienić umowę o pracę pracownicy, która jest już w ciąży, a konkretnie wynagrodzenie za pracę? Umowę o pracę pracownica ma zawartą od 1 czerwca 2007 r. na czas określony do 2021 r.
Pytanie: Spółka z o.o., w której pracuję, zmieniła ostatnio adres. Pracownicy, na co dzień zatrudnieni jako handlowcy i magazynierzy, bardzo ciężko pracowali podczas przeprowadzki i urządzania nowej siedziby firmy. Zaczynali pracę o 8.00, kończyli niejednokrotnie o 24.00, pracowali również w soboty i niedziele. Czy za ten okres przysługują pracownikom posiłki regeneracyjne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jaki sposób pracownica powinna przerwać urlop wychowawczy? Czy powinna wcześniej o tym powiadomić pracodawcę, co najmniej 30 dni przed planowym przerwaniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Wybieram się na urlop wychowawczy, jestem zatrudniona na czas nieokreślony, regularnie opłacam składki ZUS. Jaki wniosek muszę przedstawić z ZUS do dołączenia dokumentów o urlop wychowawczy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Małżonka zatrudnionego w naszej firmie pracownika przebywa w szpitalu i nie może się opiekować dziećmi (2 dzieci w wieku poniżej 8 lat oraz 1 powyżej 14 lat). Pracownik chciałby za pośrednictwem naszej spółki wystąpić do ZUS o udzielenie zasiłku opiekuńczego. Jakie zaświadczenie lekarskie należy przedłożyć? Wystawione na pracownika, na dziecko, którym będzie się pracownik opiekował, czy też na chorą małżonkę? Jaka dokumentacja jest potrzebna do ZUS, jaka dokumentacja powinna znajdować się w spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Właściciel firmy chce upoważnić kierownika administracji do podpisywania w jego imieniu wszelkiej dokumentacji kadrowo-płacowej, np. podpisywanie umów o pracę, dokumenty potwierdzające rozwiązanie umowy o pracę, świadectwo pracy, listy płac, podanie o urlop i wszelkie inne dokumenty, które tworzą akta osobowe. Bardzo proszę o informację, jak powinno brzmieć takie upoważnienie i czy kierownik administracji może podpisywać te wszystkie dokumenty? Jaka jest odpowiedzialność kierownika administracji za składanie swojego podpisu na dokumentach z upoważnienia właściciela firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Wiem, że istnieje przepis zobowiązujący do zawiadomienia Inspektora Pracy i Inspektora Sanitarnego o fakcie stania się pracodawcą. Czy muszę również zawiadamiać o tym fakcie Państwową Powiatową Straż Pożarną? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy zakupując do komputerów monitory LCD, jestem zwolniona z pokrywania kosztów okularów korekcyjnych dla pracowników? Zamierzam kupić monitory LCD i wiem, że nie mają negatywnego oddziaływania na oczy. Obecnie pracownicy są po badaniach okresowych i tym, którym lekarz zalecił pracę w okularach korekcyjnych, koszty ich poniesienia zwróciłam. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osobie prowadzącej działalność gospodarczą jednoosobowo przysługuje opieka nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o wskazanie sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, który ma stawkę godzinową płaconą w wysokości 6,10 zł/godz. Pracownik przepracował w maju 28 godzin nadliczbowych. W jednym dniu pracownik pracował 7 godz., a w innym dniu 12,5 godz. Pracował również w wolne soboty. Nadmieniam, że nie udzielamy dnia wolnego za pracę w soboty – pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownicy rozpoczynają pracę na nocną zmianę o godzinie 22:00 w poniedziałek. Czy za pracę od godziny 18:00 do 6:00 rano od poniedziałku przysługuje im taki sam dodatek, jak gdyby zaczęli pracę w godzinach nadliczbowych od wtorku od godziny 18:00 do 6:00? W naszej firmie stosowana jest taka metoda: godziny nadliczbowe w nocy rozpoczynające się w poniedziałek są płatne 100% dodatkiem, a jeśli w kolejne dni tygodnia, to 50% dodatku. Czy jest to zgodne z Kodeksem pracy? Jak należy płacić za godziny nadliczbowe pracownikom zatrudnionym w systemie 3-zmianowym? Kiedy pracownikowi przysługuje 100%, a kiedy 50% dodatku? – pyta kadrowa z Łodzi.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
Pytanie: Pracownik ma zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony z podstawą 1.400 zł. Czy można na podstawie aneksu do umowy o pracę za porozumieniem stron zmniejszyć wynagrodzenie pracownika do 936 zł (nawet na przełomie kilku dni)? - pyta kadrowa z Giżycka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip