Pytanie: Pracownik zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko. Zakład pracy wydał mu legitymację ubezpieczeniową dla członków rodziny, w której oboje (żona i dziecko) są wpisani. Żona podjęła pracę i złożyła u swojego pracodawcy wniosek o wydanie własnej legitymacji ubezpieczeniowej. Czy należy wyrejestrować żonę z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? W jakim terminie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy od 6.00 do 14.00. Kierowca w ciągu miesiąca wykonuje pracę w siedzibie firmy lub na terenie miasta, w którym znajduje się firma. Niemniej jednak kilka razy w miesiąca wyjeżdża w delegację za granicę wraz z towarem, który zawozi do odbiorców. Czy w tym przypadku wystarczy rozliczyć jego wyjazd w formie delegacji, czy też przysługuje kierowcy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Transport dokonywany jest samochodem ciężarowym do 3,5 t, a wyjazdy rozpoczynają się w godzinach popołudniowych, np. wyjazd 24 października 2007 r. o godzinie 16.00, a powrót 25 października 2007 r. o godzinie 18.00. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy do dodatku stażowego wlicza się okres pobierania z pomocy społecznej zasiłku stałego z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski? Osoba, która pobierała w pomocy społecznej ww. zasiłek, miała odprowadzone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez 4 lata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył jej, że ma łącznie 22 lata składkowe i nieskładkowe. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak rozliczyć pracowników pracujących w soboty i w niedziele w restauracji? Czy za przepracowany weekend należą im się 2 dni wolnego? Czy nadal istnieją pracujące wolne soboty? Jeśli tak, to ile ich jest w miesiącu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Dnia 1 września br. zatrudniliśmy ucznia klasy I na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Uczeń przyniósł od 17 września 2007 r. do 20 września 2007 r. zwolnienie lekarskie. Czy powinnam wypłacić wynagrodzenie pracownikowi młodocianemu za okres zwolnienia, czy dopiero po przepracowaniu miesiąca nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego? Zaznaczam, że uczeń ukończył gimnazjum i uczęszcza do szkoły zawodowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź na zadane pytanie.
Pytanie: Zakład pracy wypłaca pracownikom co miesiąc premię uznaniową, jest ona uzależniona od wydajności pracownika, dlatego co miesiąc jest wypłacana w innej wysokości. Jeżeli pracownik jest chory lub przebywa na urlopie wypoczynkowym, premia jest mniejsza. Czy tak przyznawaną premię należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego i wynagrodzenia urlopowego? Pracownicy wynagradzani są w stawce godzinowej. Jaki zapis powinien być zawarty w regulaminie zakładu, żeby takiej premii nie wliczać przy ustaleniu podstawy do chorobowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi, który przepracował 2 dni robocze, a następnie poprosił o rozwiązanie umowy o pracę, należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Pracownik wynagradzany jest w stawce godzinowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dopuszczalne jest ustalenie premii uznaniowej w wysokości do 95% płacy zasadniczej brutto? Czy istnieje górna granica dotycząca ustalania wysokości premii uznaniowej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniam pracownika jako kierowcę w transporcie krajowym i międzynarodowym. Czy ja, jako współwłaściciel w spółce cywilnej, i kierowca powinniśmy mieć szkolenia z zakresu bhp? Jeżeli tak, to jakie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przed zatrudnieniem w naszym zakładzie prowadził działalność gospodarczą. Czy ten okres liczy się do obliczenia podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego w roku bieżącym przysługuje pracownicy zatrudnionej na stanowisku referenta: od 1 września 2006 r. do 31 stycznia 2007 r. w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. w wymiarze 0,6 etatu? Nadmieniam, że jest to pierwsza praca pracownicy, która ukończyła: 4-letnie liceum ogólnokształcące i 3-letnie studia licencjackie. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak policzyć ilość należnych dni urlopowych dla pracownika, który równocześnie pracuje i studiuje? Pracownik został zatrudniony w naszej firmie 15 lipca 2005 r. (jego pierwsza praca na pełny etat) z tytułem technika budownictwa, 14 czerwca 2006 r. uzyskał tytuł inżyniera budownictwa. Pracownik ten cały czas był zatrudniony w firmie na umowę o pracę na pełny etat. Czy od 15 lipca 2007 r. należy mu się urlop w wymiarze 26 dni rocznie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak potraktować dzień świąteczny w przypadku, gdy wypadnie on w trakcie urlopu bezpłatnego? Czy doliczać go do urlopu bezpłatnego, czy nie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi pracującemu w nocy, w niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za pracę w nocy i dodatek w wysokości 100% za pracę w dzień wolny od pracy? Czy tych dodatków się nie łączy, naliczając tylko raz dodatek w wysokości 100%? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nauczyciel przepracował w szkole 24 lata, w tym ostatnie 2 w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie. Uzyskał prawo do wcześniejszej emerytury. 31 sierpnia 2007 r. rozwiązał stosunek pracy. Jaką odprawę należy mu wypłacić: 1 czy 3-miesięczną? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip