Sprawdź, co w praktyce oznaczają dla Ciebie przepisy o podzielonej płatności w VAT.
Do ujmowania mechanizmu podzielonej płatności w VAT pod kątem bilansowym, wskazane jest wydzielenie w księgach jednostki dodatkowego konta analitycznego „Rachunek VAT" do konta 13 „Rachunek bankowy”.
Jeżeli podatnik nie ma środków finansowych na rachunku VAT, rozliczeń w ramach split payment może dokonać korzystając ze zwykłego konta firmowego.
Ministerstwo Finansów przyznało w odpowiedzi na interpelację poselską, że istnieje grupa podatników, którym obowiązujący od 1 lipca 2018 r. mechanizm podzielonej płatności w VAT może pogorszyć płynność finansową.
Nowe rozwiązania w zakresie podatku od towarów i usług, które weszły w życie od 1 lipca 2018 r. powodują w JST kolejne zmiany w zasadach rozliczania VAT. W praktyce pojawia się bowiem sporo kłopotów związanych z nowymi przepisami.
Split payment wchodzi w życie za 4 dni. Czy zastosujesz podzieloną płatność w VAT, jeśli usługa została wykonana w czerwcu, a płatność nastąpi w sierpniu?
Z początkiem lipca 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy w zakresie mechanizmu tzw. podzielonej płatności w VAT. Przewidziano w nich system zachęt dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się z niego korzystać.
Od 1 lipca 2018 r. kupujący będzie mógł zdecydować, czy przeleje równowartość podatku od towarów i usług na rachunek VAT. Rachunki VAT nie będą jednak prowadzone dla rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, które niejeden przedsiębiorca wykorzystuje dla celów firmowych.
Znowelizowane przepisy ustawy o VAT wprowadzające współdzieloną płatność zawierają system zachęt dla tych podatników, którzy podejmą decyzję o dobrowolnym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Na jakie korzyści może liczyć Twoja jednostka?
Zastosowanie podzielności będzie dobrowolne. Jednak rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian, które na najbardziej wrażliwe branże na wyłudzenie VAT nałożą obowiązek stosowania podzielonej płatności. Poznaj szczegóły.
1 lipca 2018 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzająca przepisy o podzielonej płatności. Zmiana ma pomóc fiskusowi w uszczelnieniu systemu poboru tego podatku, ale zyskać mogą też przedsiębiorcy.
Resort finansów przygotował kolejną nowelizację ustawy o VAT. Jedna ze zmian zakłada sankcje dla podatników wystawiających faktury z NIP nabywcy do sprzedaży udokumentowanej paragonami bez NIP-u nabywcy. Sprawdź, na jakie zmiany w VAT musisz się przygotować.
Dnia 1 kwietnia 2018 r. ma wejść w życie nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca mechanizm podzielonej płatności. Niektórzy eksperci jednak postulują przesunięcie tego terminu ze względu na konieczność dostosowania infrastruktury informatycznej banków do nowych regulacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip