Płatność za zakupiony towar czy usługę będzie dokonywana w ten sposób, że zapłata, która odpowiada wartości sprzedaży netto, jest regulowana przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy bądź rozliczana w inny sposób, zaś pozostała cześć należności, tj. odpowiadająca kwocie VAT – będzie płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy, tzw. rachunek VAT.
Od 1 listopada br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące split payment. Ustawodawca wprowadza obowiązek zapłaty z wykorzystaniem rachunku VAT w przypadku ściśle określonych towarów i usług, pod warunkiem że kwota należności przekroczy 15.000 zł. W praktyce pojawia się sporo niejasności, jak chociażby rozliczanie świadczeń kompleksowych.
Do końca października 2019 r. korzystanie przez podatników z mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. Zmieni to się jednak 1 listopada 2019 r., od kiedy to w niektórych przypadkach stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe. Towarzyszyć temu będzie obowiązek umieszczenia na niektórych fakturach wyrazów „mechanizm podzielonej płatności”. Do zmiany tej warto odpowiednio przygotować klientów. Nasz ekspert podpowie, jak to zrobić w 5 krokach.
Mechanizmu podzielonej płatności, będzie obowiązkowo stosowany w odniesieniu do 150 grup towarów i usług. Już teraz księgowi mają w związku z tym liczne wątpliwości.
Od 1 listopada 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające obowiązkowy split payment. Nowe przepisy w praktyce sprawiają sporo kłopotów, nasz ekspert odpowiada na pytania, które ostatnio trafiły do naszej redakcji w sprawie split payment.
Prezydent podpisał już ustawę wprowadzającą obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności dla określonych branż. Nasz ekspert zwraca na pewne niekonsekwencje w nowych przepisach.
Od 1 listopada 2019 r. w ustawie VAT pojawi się obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) dla określonej grupy podatników. Mechanizm ten jest stosowany obecnie, lecz ma charakter nieobowiązkowy.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, z którego dowiesz się m. in.:
- które branże będą objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności;
- jakie będą limity kwotowe w zakresie obowiązku płatności w sposób podzielony;
- czy środki pieniężne na rachunku VAT będzie można wykorzystać na inne płatności niż VAT-owskie
- jakie będą sankcje za niestosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
Termin wprowadzenia podzielonej płatności, został przełożony o 2 miesiące i wejdzie w życie 1 listopada. W sytuacji gdy podatnik, mimo obowiązku, nie będzie stosował mechanizmu podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami.
Sprawdź, co nowe przepisy oznaczają w praktyce. Pobierz e-book.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip