Od 1 listopada 2019 r. dojdzie do likwidacji odwrotnego obciążenia w VAT m.in. w budownictwie.
Od 1 listopada 2019 r. obowiązuje obowiązkowy split payment dla branż określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Podatnik, który mimo ciążącego obowiązku nie dokona płatności poprzez mechanizm podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami. Poznaj wyjaśnienia ekspertów na problemy dotyczące split payment.
Od 1 listopada 2019 r. wejdą w życie przepisy określające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Towarzyszyć temu będzie m.in. likwidacja stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych. W praktyce pojawia się sporo pytań, na jedno z nich odpowiada dziś nasz ekspert.
Do tej pory w przypadku świadczenia usług stanowiących roboty budowlane mechanizm odwrotnego obciążenia miał zastosowanie wyłącznie w przypadku świadczenia usług przez podwykonawców. A jak będzie po 1 listopada br.?
Od 1 listopada 2019 r. na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem (wartość sprzedaży brutto) przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty – należy zastosować mechanizm podzielonej płatności (MPP). Pobierz ebook i sprawdź, czy dotyczą Cię nowe przepisy.
Już za 9 dni wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza m.in. obowiązkowy split payment dla niektórych towarów i usług. Mamy najnowszą wersję ustawy o VAT.
W praktyce podatnik sprzedający bądź nabywający towary, czy usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, musi posiadać rachunek rozliczeniowy w banku bądź imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W rozliczeniach w ramach MPP nie można bowiem posługiwać się zwykłym rachunkiem ROR.
Czy podatnik, który kupuje różne towary, gdzie tylko jeden jest z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, może rozdzielić te zakupy na dwie odrębne faktury, tak, aby uniknąć split payment? Mamy wyjaśnienie MF w tej sprawie.
Już 1 listopada br zacznie obowiązywać obowiązkowy split payment dla określonych branż z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Nowym obowiązkiem objęci zostaną przede wszystkim podatnicy, którzy dotychczas korzystali z odwrotnego obciążenia.
Nabywca będzie miał obowiązek zastosowania split payment, nawet wtedy gdy sprzedawca zapomniał o adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.
Poznaj Skutki wystawienia faktur zaliczkowych i faktur pro forma przed 1 listopada 2019 r., które dotyczą późniejszych dostaw towarów objętych obowiązkową podzieloną płatnością.
Od 1 listopada 2019 r. zacznie funkcjonować obowiązkowy split payment w VAT dla niektórych branż. Czy można uniknąć stosowania tego mechanizmu?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip