Pytanie: Czy należy zgłosić do PIP pracę pracowników w porze nocnej, od 22.00 do 6.00? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę firmę od 20 kwietnia 2007 r. 9 listopada 2008 r. zatrudniłem 2 pracowników. Wprowadziłem wtedy również całą potrzebną dokumentację pracowniczą (akta osobowe, dokumentację BHP, dokumentację urlopową itp.). Kilka dni temu dowiedziałem się, że powinienem również w przeciągu 30 dni od daty pierwszego zatrudnienia (czyli do maksymalnie do 9 grudnia 2008 r.) wypełnić „Kartę zgłoszeniową pracodawcy” i wysłać ją do odpowiedniego do mojej lokalizacji Państwowego Inspektora Pracy i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Nie zrobiłem tego w ustawowym czasie, ponieważ nie wiedziałem o tym obowiązku. Co mogę teraz w takiej sytuacji zrobić? Czy wysłać te karty zgłoszeniowe do PIP i PIS z datą 9 listopada 2008 r., czy może z datą obecną? Czy wysłać razem z kartą zgłoszeniową jakieś wyjaśnienie, czy może nic nie wysyłać? Może istnieje jakieś inne rozwiązanie tej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jaki sposób ewidencjonować urlop pracownika, który zamiast wykorzystać 1 dzień (8 godzin) urlopu jednorazowo 4 razy wyszedł z pracy 2 godziny wcześniej. Czy należy wypisać 4 karty urlopowe (po 2 godziny), czy wypisać 1 zbiorczą kartę urlopową? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Wiem, że istnieje przepis zobowiązujący do zawiadomienia Inspektora Pracy i Inspektora Sanitarnego o fakcie stania się pracodawcą. Czy muszę również zawiadamiać o tym fakcie Państwową Powiatową Straż Pożarną? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip