Nazwy pozwalające na „jednoznaczną” identyfikację oferowanych towarów i usług określa sam podatnik. Na paragonie fiskalnym nie musi pojawić się pełna nazwa produktu wraz z określeniem jego szczegółowych cech - stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 12 września 2013 r.
W przypadku otrzymywania zapłaty przed wydaniem towaru paragony powinny być wystawiane, co do zasady, z chwilą otrzymania tej zapłaty. Co w sytuacji, gdy nie jest to możliwe? Poznaj wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 274/10) i komentarz naszego eksperta.
Od wielu lat wątpliwości budzi kwestia, jak bardzo szczegółowe nazwy towarów i usług powinny znajdować się na paragonach wystawianych przez podatników prowadzących ewidencję przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Kwestię tę wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 marca 2010 r. (I FSK 63/09, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/). Dowiedz się więcej na ten temat.
Sprawdź, czy na paragonie fiskalnym możesz umieścić informacje o innych zakupionych przez klienta towarach lub usługach w stosunku, do których brak jest obowiązku fiskalizacji.
Pytanie: Prowadzę sprzedaż przez aukcyjny portal internetowy oraz sprzedaż bezpośrednią. Ze względu na wielkość obrotu zakupiłem kasę rejestrującą i od marca 2008 r. rejestruję obroty za pośrednictwem kasy. Zapłata wpływa na konto bankowe jeszcze przed wysyłką towaru (przedpłata), w przypadku pobrania - po wysyłce towaru. Paragon fiskalny dołączam do każdej wysyłki. Dane wynikające z dobowych raportów nie są adekwatne do otrzymanej zapłaty. W dobowym raporcie kasowym są również kwoty pochodzące ze sprzedaży gotówkowej. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Podobny problem mam z ewidencją dla potrzeb podatku dochodowego. Wpływ należności na konto bankowe nie pokrywa się z datą ewidencji w kasie fiskalnej, gdyż następuje ona następnego dnia po wpłynięciu na konto bankowe, a wysyłka towaru następuje po 2 dniach. Jak prowadzić prawidłowo tę ewidencję?
Pytanie: Otrzymałam paragon z datą 22 stycznia 2007 r. a dnia 26 stycznia 2007 r. wystawiłam fakturę VAT sprzedaży. Czy datą wystawienia faktury będzie 26 stycznia 2007 r.? Czy datą sprzedaży powinien być 22 stycznia 2007 r.? Jaka powinna być data zapłaty, czy 22 stycznia 2007 r.? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Przez pomyłkę zarejestrowałam paragon na kasie fiskalnej z zawyżoną sprzedażą (1.000 zł zamiast 1 zł). Jak powinno wyglądać skorygowanie tego błędu (zarówno na gruncie VAT, jak również na gruncie PIT)? – pyta księgowa z Lipna.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip