Pytanie: Spółka cywilna posiadająca pensjonaty wypoczynkowe wystawiła fakturę za usługę hotelową, faktura miała być paragonowa, ponieważ została nabita na kasę, ale zgubił się paragon do tej faktury. Faktura jest wystawiona bez NIP i na dodatek na firmę z Francji. Czy jest jakaś możliwość, żeby tę fakturę ująć jako fakturę paragonową bez podpiętego paragonu?
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi bieżące kontrole mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego i walki z tzw. „szarą strefą”. Z kontroli tych wynika, że co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podkreśla, że prawidłowo wydany paragon to bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy. Dlatego stale sprawdza, czy sprzedawcy wydają paragony i czy są one poprawnie wystawione. W okresie wakacyjnym działania takie prowadzone są z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych.
Inspekcja Handlowa oraz straże gminne zyskają nowe uprawnienia. Tak wynika z nowych regulacji modyfikujących treść m.in. Kodeksu karnego skarbowego. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, podmioty te będą mogły wystawiać mandaty karne sprawcom niektórych wykroczeń skarbowych, dotyczących m.in. obrotu papierosami.
E-paragon to nowoczesna i bezpieczna usługa e-administracji. Jest wspólnym projektem Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To wygoda dla sprzedawcy i klienta. Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, natomiast niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez konieczności jego drukowania będzie możliwe na kasach on-line.
Tradycją jest, że w okresie wakacyjnym MF prowadzi ogólnopolską akcję „Weź paragon”, w której przypomina o korzyściach z brania paragonów zarówno przez konsumentów, jak i dla samych przedsiębiorców oraz gospodarki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip