W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęciu w odrębnej ewidencji:
W przypadkach takich, jak stanowi § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy sprzedaż w prawidłowej wysokości.
Wskazane przepisy nie mają zastosowania w przypadku pomyłek innych niż oczywista (w tym w przypadku pomyłek ujawnianych po upływie pewnego czasu od dokonania sprzedaży – zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r., nr IPTPP4/443-366/14-2/BM), jednak również w przypadku takich pomyłek dopuszczalne jest korygowanie paragonów (także w przypadku braku oryginałów tych paragonów – zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 187/16, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 19 grudnia 2016 r., akt sygn. I SA/Bd 718/16).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak postąpić, gdy podatnik wystawić paragon z zaniżoną stawką VAT.
Polecamy też:
Sprawdź, czy papierowy paragon po wystawieniu e-faktury trzeba przechowywać
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy można wystawiać faktury uproszczone;
Czy możliwe jest odliczanie VAT na podstawie paragonów na kwoty przekraczające 450 zł.
Polecamy też:
Ujęcie kosztu w PKPiR na podstawie paragonu bez NIP nabywcy
Sprawdź, czy papierowy paragon po wystawieniu e-faktury trzeba przechowywać
Unijny trybunał wyjaśnił, czy umowy mogą być traktowane jako faktury VAT
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy w sytuacji gdy na żądanie klientów wystawiają e-faktury dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, muszą przechowywać papierowe paragony dokumentujące te transakcje. Chodzi o sytuacje, gdy kopia paragonu jest przechowywana w pamięci fiskalnej kasy. W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz eksperta.
Omawiana interpretacja indywidualna z 29 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB3-2.4012.373.2022.1.MN) została wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek spółki prowadzącej sprzedaż na rzecz osób prywatnych przez sklep internetowy, a więc wysyłkowo.
Sprzedaż ta jest przez spółkę dokumentowana paragonami oraz wystawianymi w formie elektronicznej i doręczanymi klientom drogą elektroniczną fakturami (zgodnie bowiem z regulaminem sprzedaży, każdy z klientów spółki wyraża żądanie wystawienia faktury VAT do paragonu i doręczenia mu tej faktury poprzez konto klienta). Każda z faktur wystawionych przez spółkę do paragonu posiada referencję do paragonu (poprzez numer zamówienia) i jest możliwość powiązania tej faktury z paragonem wystawionym przez spółkę (poprzez numer zamówienia).
Spółka chciała, aby paragony, do których wystawione zostały faktury, były niszczone, zaś ich kopie były przechowywane w pamięci kasy rejestrującej. Spółka zapytała dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy takie postępowanie jest dopuszczalne.
Spółka uważała, żetylko w przypadku dotyczących sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej faktur wystawianych w formie papierowej ustawodawca nakazał dołączanie do faktury paragonów dokumentujących daną sprzedaż (zob. art. 106h ust. 1 ustawy o VAT), który to obowiązek niejako determinuje obowiązek przechowywania paragonów w formie papierowej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Zgubiony paragon a wystawiona faktura do sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.