Pytanie: Pracownik był nieobecny od 18 maja 2007 r. do 28 maja 2007 r. (28 maja 2007 r. jest dniem zwolnienia z pracy). Jak należało oznaczyć w raporcie ZUS RSA okres od i okres do nieusprawiedliwionej nieobecności w następującym tygodniu, czy od 18 maja 2007 r. do 28 maja 2007 r. (uwzględniając soboty i niedziele, jeżeli były to dni wolne od pracy, pracownika obowiązywał system czasu podstawowy, tj. praca od poniedziałku do piątku), czy może od 18 maja 2007 r. do 18 maja 2007 r. i od 21 maja 2007 r. do 25 maja 2007 r. i od 28 maja 2007 r. do 28 maja 2007 r.? Jedna z gazet opisywała jako właściwy drugi zapis, w którym nie uwzględnia się sobót i niedziel, jeżeli są one dniami wolnymi od pracy, natomiast jednostka ZUS w moim miejscu zamieszkania uznała, że jest to niewłaściwe. Proszę o Państwa opinię i podstawę prawną. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą i pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Opłacam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wiem z ZUS, że nie mam obowiązku składania comiesięcznej deklaracji ZUS DRA. Czy powinienem złożyć deklaracje ZUS DRA, jeżeli byłem w szpitalu? Jeżeli tak, to jak ją rozliczyć i ile procent odliczyć od podatku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik 6 lipca 2007 r. zakończył urlop wychowawczy trwający 3 lata. Tego dnia dostarczył zwolnienie lekarskie rozpoczynające się 7 lipca 2007 r. z kodem „B”. Czy zakład pracy wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby (33 dni) i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, jaką podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjąć?Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Co roku w maju br. nasza firma wypłaca premię roczną za poprzedni rok kalendarzowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres styczeń - maj, czyli przed ustaleniem wysokości premii, w podstawie uwzględniamy premię w wysokości wypłaconej w poprzednim terminie. Czy po wypłaceniu premii należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku na nowo w przypadku nieobecności trwającej w okresie kwiecień - maj? Jaki wpływ na ponowne ustalenie wymiaru miałaby przerwa w pobieraniu zasiłku?
Pytanie: Na jakiej podstawie prawnej ZUS może podjąć decyzję o nieprzyznaniu zasiłku chorobowego, podając za powód brak zaświadczenia o zdolności do pracy? Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy. Potem nastąpiła 2-dniowa przerwa (sobota i niedziela), po której pracownik dostarczył kolejne zwolnienia od lekarzy innych specjalności i o innych numerach statystycznych choroby. O podjętej decyzji przez ZUS pracodawca został powiadomiony i nie skorzystał z uprawnień zawartych w art. 53 Kodeksu pracy. W tej sytuacji pracownik pozostaje bez środków do życia. Dodatkowo informuję, że postępowanie wyjaśniające prowadzone przez ZUS trwało od 12 grudnia 2006 r. do 27 lutego 2007 r. - pisze księgowa ze Świecia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip