Leasing i kredyt to powszechne instrumenty do tego, aby firma mogła zakupić samochód i wykorzystywać go do prowadzenia działalności gospodarczej. Zarówno leasing jak również kredyt jest formą zewnętrznego finansowania inwestycji dającą możliwość skorzystania z obcego kapitału. Jakie są wady i korzyści leasingu, a jakie kredytu? Na jaki aspekt należy zwrócić uwagę w sytuacji nie wywiązywania się z warunków umowy leasingu lub ze spłatą kredytu? Kiedy najwcześniej dokonać wykupu samochodu z leasingu? Czy istnieje leasing bez kosztów ukrytych? Przeczytaj tekst i poznaj odpowiedzi na pytania.
Małe firmy będą mogły zrezygnować z ujmowania leasingu finansowego w świetle prawa bilansowego, jeśli podatkowo jest to leasing operacyjny. Nie każdy podmiot skorzysta jednak z tego uproszczenia. Sprawdź więcej.
Ustawa o rachunkowości, podobnie jak KSR 5, przewidują możliwość stosowania przez korzystającego i finansującego uproszczonych rozwiązań do ewidencji umów leasingu finansowego, jeżeli nie powoduje to istotnego zniekształcenia obrazu sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego przekazywanego przez sprawozdanie finansowe.
Leasing jest umową, na mocy której leasingodawca (finansujący) przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo użytkowania składnika aktywów przez określony czas, w zamian za opłatę lub serię opłat. Jest to zatem rodzaj kredytu, z tą różnicą, że zamiast środków pieniężnych jego przedmiotem są określone aktywa (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne). Podpisując umowę leasingu korzystający otrzymuje w użytkowanie wybrany składnik aktywów, np. samochód lub linię produkcyjną, a zobowiązany jest uiszczać na rzecz finansującego odpowiednio skalkulowane opłaty leasingowe. W praktyce gospodarczej leasing jest powszechnie spotykaną formą finansowania inwestycji, szczególnie popularną przy finansowaniu aktywów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz funkcji czysto finansowej leasing niesie często ze sobą takie rodzaje usług, jak np. ubezpieczenie, serwis, itp., co czyni go bardziej atrakcyjną formą finansowania w porównaniu do metod tradycyjnych.
Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Przedmiotem leasingu może być przykładowo samochód czy też nieruchomość.
Zapraszamy do obejrzenia webinarium, na którym ekspert omawia zagadnienie leasingu w ujęciu bilansowym i podatkowym.
Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się:
Upewnisz się:
Poznasz ponadto orzecznictwo sądów w zakresie umów leasingowych.
Leasing operacyjny występuje wówczas, gdy umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma opłat netto odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu.
Przepisy ustawy o CIT samodzielnie regulują sposób rozliczania leasingu i przewidują trzy metody rozliczeń – jako leasing operacyjny, finansowy i analogicznie do najmu.
Opłata wstępna w leasingu powinna obciążać wynik finansowy równomiernie w poszczególnych latach trwania umowy leasingu. W praktyce wymaga to ujęcia opłaty za zawarcie umowy jako czynnego rozliczenia międzyokresowego kosztów i rozliczania jej w czasie przez okres leasingu.
Na gruncie prawa bilansowego – podobnie jak ma to miejsce w ustawie o podatku dochodowym – występują dwa rodzaje leasingu.
W dużym uproszczeniu można wskazać:
Opłata wstępna w leasingu operacyjnym powinna być odnoszona w koszty ratalnie, przez cały okres korzystania z leasingu w działalności gospodarczej.
Spółka zawiera umowy leasingu samochodów, które używa w działalności gospodarczej przez okres 3-5 lat. Pierwsze opłaty znacząco przewyższają raty miesięczne, płatne przez pozostały okres umowy. Firma chciała wiedzieć, czy taki wydatek stanowi w całości koszt uzyskania przychodów w momencie przekazania przedmiotu leasingu do użytkowania czy też powinien być odnoszony w koszty ratalnie, przez cały okres korzystania z przedmiotu leasingu w działalności gospodarczej, który jest zgodny z okresem umownym leasingu.
Dodatkowe opłaty, które spółka zapłaciła w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest przy tym wykazanie związku poniesienia tych wydatków z uzyskanymi przychodami.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip