Leasing operacyjny jest powszechnie wykorzystywany w obrocie gospodarczym, jako wygodna forma finansowania różnego rodzaju aktywów, np. pojazdów, maszyn itp. w przedsiębiorstwach. Zawieranie umów w tym zakresie wywiera określone skutki na gruncie przepisów podatkowych, w tym o PIT i CIT. Wiele wątpliwości budzi natomiast kwestia, czy umowy te są objęte obowiązkiem raportowania jako MDR. Ustosunkował się do niej Minister Finansów w wydanej niedawno interpretacji ogólnej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Dyrektor KIS wydal przełomową interpretację w zakresie schematów MDR
1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące raportowania schematów MDR
Leasing samochodu i wykup auta. Rozliczenia podatkowe i księgowania na przykładzie
Kiedy powstaje obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR)
Przepisy nowelizacji ustawy o rachunkowości przynoszą zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na uproszczenia w klasyfikacji umów leasingowych dla jednostek małych i mikro. Nowe progi dla aktywów bilansowych i przychodów oznaczają, że więcej firm będzie mogło korzystać z uproszczonego podejścia zgodnie z zasadami podatkowymi, co zapewnia stabilność finansową i niższe koszty obsługi. Odkryj, jakie korzyści przynosi ta nowelizacja i dowiedz się, jak poprawnie stosować uproszczenia w swojej polityce rachunkowości. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i jakie nowe limity będą obowiązywać po zmianach.
Zapraszamy do obejrzenia porady video, aby w pełni skorzystać z nowych możliwości i zapewnić swojej firmie stabilność oraz oszczędności w obszarze rachunkowości!
Polecamy też:
Zmiany w ustawie o rachunkowości: dowiedz się, jak zmienią się limity w księgowości na 2025 rok
Poradnia rachunkowa: gotowe rozwiązanie 6 problemów
Sprawdź, kto w 2025 roku będzie obowiązkowo prowadził księgi rachunkowe
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.