Przepisy bilansowe i podatkowe dają w pewnych sytuacjach możliwość zrezygnowania z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Kiedy można przejść na księgi podatkowe? Jakich obowiązków i w jakich terminach trzeba dopełnić? O tym piszemy w tekście.
O tym, kto może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną księgą podatkową, mówi art. 24a ust. 4 ustawy o PIT.
Wynika z niego, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej, co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Sposób prezentacji w księgach rachunkowych korekty wartości zapasów na dzień bilansowy o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce rozwiązania ewidencyjnego. Sprawdź komentarz eksperta z przykładami.
Odpis aktualizujący może zostać potraktowany jako odchylenie od cen ewidencyjnych danej grupy zapasów (materiałów, towarów, produktów itp.) lub wyodrębniony, jako aktualizacja wyceny danej grupy zapasów spowodowanej utratą wartości. W każdym przypadku odpis pomniejsza wynikającą z ksiąg rachunkowych wartość określonych składników zapasów, a późniejszy częściowy lub całkowity rozchód zapasów pociąga za sobą potrzebę ustalenia części odpisu wymagającego wyksięgowania w ślad za rozchodem.
W związku z przejściem na ewidencję operacji gospodarczych w księgach rachunkowych trzeba zorganizować rachunkowość jednostki oraz zamknąć podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Przedsiębiorca lub przedsiębiorcy dobrowolnie lub obligatoryjnie rozpoczynający prowadzenie ksiąg rachunkowych muszą przeprowadzić wiele czynności, dzięki którym prowadzenie ewidencji księgowej zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości będzie możliwe.
Do tych czynności należy m.in. zorganizowanie rachunkowości jednostki, w tym opracowanie dokumentacji zasad rachunkowości.
Znany jest już limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2015 roku, będzie on niższy w porównaniu z 2014 rokiem o 48.960 zł.
W 2015 roku osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne będą miały obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ich przychody za 2014 rok wyniosą, co najmniej 1.200.000 euro.
Zysk ze sprzedaży gruntu i hali, które stanowią środki trwałe w prowadzonej firmie są przychodem z działalności gospodarczej. Jest on brany pod uwagę przy ustalaniu limitu 1 200 000 euro, którego przekroczenie powoduję obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości w 2015 roku.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody (w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT) za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości – przypomniał organ podatkowy.
Do prowadzenia księgowości nie jest już wymagane posiadanie żadnych uprawnień. Właściciel biura rachunkowego nie musi też zatrudniać osób z certyfikatem.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip