Od 10 sierpnia zaczną obowiązywać zmiany, które ostatecznie znoszą certyfikaty księgowego. Osoby, które jednak chcą jeszcze zdobyć odpowiednie kwalifikacje mają czas do 9 sierpnia na złożenie wniosku o przystąpienie do ostatniego już egzaminu.
Za niespełna dwa miesiące wejdą w życie przepisy, które znoszą certyfikaty księgowe. Nowe regulacje eliminują też obowiązek praktyki i stosownego wykształcenia, które teraz są niezbędne do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Inwestycje to przede wszystkim aktywa finansowe, nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, które służą osiągnięciu korzyści ekonomicznych przez jednostkę. W niektórych sytuacjach zachodzi trwała utrata ich wartości. Wówczas niezbędne jest sporządzenie odpisu aktualizującego.
Podmioty, które przygotowują sprawozdanie finansowe za 2013 rok, do 26 marca muszą sporządzić zestawienie obrotów i sald księgi głównej. Wywiązanie się z tego obowiązku jest jednym z warunków do uznania ksiąg rachunkowych za prowadzone na bieżąco.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Proponowane zmiany zwalniają mikropodmioty z przygotowywania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności, a w bilansie pozwalają na ujawnienie tylko podstawowych danych.
W sytuacji gdy spółka komandytowa spełnia wszystkie ustawowe wymogi oraz prowadzi księgi rachunkowe, ma prawo ustalać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości – orzekł WSA w Warszawie.
O interpretację do ministra finansów wystąpił jeden ze wspólników spółki komandytowej. Chciał wiedzieć, czy po zawiadomieniu urzędu skarbowego o wyborze rachunkowej metody ustalania różnic kursowych może w podstawie opodatkowania uwzględnić różnice kursowe ustalone przez spółkę. Podatnik uważał, że tak. Innego zdania był jednak organ podatkowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej, z zachowaniem proporcji, stanowią już w momencie ich powstania przychody i koszty podatnika oraz powinny być uwzględniane przez niego w rozliczeniu za dany rok. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.
Stanowisko sądu
Rozpoznając sprawę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem organu i uchylił zaskarżoną interpretację. Zdaniem sądu odbieranie spółce komandytowej prawa do określania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości, kiedy prowadzi ona księgi rachunkowe oraz spełnia wszelkie pozostałe wymogi, nie ma uzasadnienia. Jak wyjaśnił sąd – spółka komandytowa działa w interesie podatnika, składa wniosek w imieniu wspólników jako podatników.
Pytanie do eksperta: Na czym polega wyznaczenie różnic kursowych w rozliczeniu podatkowym na w podstawie ustawy o rachunkowości i kto może skorzystać z takiej możliwości?
W sytuacji, gdy spółka komandytowa, spełnia wszystkie ustawowe wymogi oraz prowadzi księgi rachunkowe, ma prawo do ustalania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości. Pozbawienie spółki takiej możliwości jest bezpodstawne – orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 22 stycznia 2014 r.
O interpretację do ministra finansów wystąpił podatnik - komandytariusz spółki komandytowej. Spółka prowadzi księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości, a jej działalność może powodować powstawanie różnic kursowych. Podatnik planuje dodatkowo rozpoczęcie indywidualnego biznesu.
Spór dotyczył możliwości ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości przez spółkę komandytową zgodnie z art. 14b ust. 2 ustawy o PIT.
Zgodnie z prawem bilansowym w księgach rachunkowych należy ująć wszelkie przychody i odpowiadające im koszty. A jak będzie w tym przypadku? Sprawdź
Zgodnie z prawem bilansowym w księgach rachunkowych powinno się ująć wszelkie przychody i odpowiadające im koszty. A jak będzie w tym przypadku? Sprawdź.
W 2011 roku spółka otrzymała towar od kontrahenta i zapłaciła za niego na podstawie faktury pro forma. Niestety nigdy nie otrzymała oryginału faktury zakupu i w tej chwili na koncie „Rozrachunki z dostawcami” jest nadpłata, a na koncie „Rozliczenie zakupu towarów” saldo. Firma kontrahenta już nie istnieje. Co zrobić z tymi saldami?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip