Nowelizacja przewiduje podwyższenie limitów dotyczących obowiązkowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z 1.200.000 euro do 2000.000 euro. Zmiana ograniczy liczbę jednostek małych, gdyż około 13,8 tys. podatników (za OSR), osiągających przychody w przedziale 1,2 mln – 2 mln euro, zostanie w ogóle zwolniona z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Aby ustalić obowiązek prowadzenia pełnej księgowości trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przepisy o rachunkowości, ale również ustawę o PIT.
Nabywane przez spółki kapitałowe akcje są zazwyczaj traktowane jako długo- lub krótkoterminowe aktywa finansowe i zaliczane w ewidencji bilansowej do inwestycji długo- lub krótkoterminowaych (na mocy art. 3 ust. 1 pkt 17 UoR). Celem nabycia akcji jest najczęściej czerpanie korzyści ekonomicznych z tytułu ich posiadania, wynikające z przyrostu ich wartości, np. w postaci dywidendy lub wywierania wpływu na politykę finansową spółki. Poznaj praktyczne przykłady ich początkowego ujęcia w księgach , wyceny oraz prezentacji w bilansie.
Od nowego roku wzrosną niektóre limity podatkowe, wyznaczające m.in. status małego podatnika na gruncie podatków dochodowych i VAT, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych czy dotyczące amortyzacji. Wynika to z faktu, że kurs euro z początku października będący podstawą obliczeń w limitów, o których mowa jest wyższy niż w roku ubiegłym.
Jednoznaczne powiązanie momentu zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych z momentem jego księgowego rozliczenia – zakłada najnowszy projekt zmian w podatkach dochodowych.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych klientom zewnętrznym jest związane ze szczególną starannością w przypisaniu zdarzeń gospodarczych do odpowiednich kont zgodnych z przyjętą polityką rachunkowości oraz właściwej alokacji do przychodów i kosztów podatkowych. Sprawdź jak ustrzec się przy tym błędów.
Podmiot, którego przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za 2016 rok są niższe niż równowartość w walucie polskiej 2 mln euro może na zasadzie dobrowolności prowadzić księgi rachunkowe, gdy złoży zawiadomienie w terminie do 31 stycznia 2017 r.
Jednostki, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za 2016 r. wyniosły co najmniej 8.595.200 zł, muszą w 2017 r. prowadzić księgi rachunkowe. Przed dokonaniem pierwszego zapisu w księgach, trzeba dopełnić wielu obowiązków. Sprawdź, jakich.
Jednostka, której przychody netto wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro będzie musiała prowadzić księgi rachunkowe. Dzisiaj limit ten wynosi 1.200.000 euro. Dowiedz się więcej.
Załóżmy, że stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, zajmuje się działaniami w zakresie szkolnictwa wyższego. Zasięg działalności - obszar całej Polski. Członkami stowarzyszenia są rektorzy uczelni wyższych, z których wybierany jest zarząd i prezydium. Dotychczas siedziba stowarzyszenia pokrywała się z miejscem prowadzenia i przechowywania dokumentacji księgowej. Obecnie miejsce prowadzenia i przechowywania ksiąg rachunkowych będzie poza siedzibą stowarzyszenia w innym mieście. Czy będzie to zgodne z przepisami Ordynacji podatkowej, kodeksu karnego skarbowego i ustawy o rachunkowości?
Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną nowelizację ustawy o rachunkowości. Przy okazji zaimplementowania regulacji dyrektywy 2014/95/UE w zakresie ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy zostaną wprowadzone zmiany także dla pozostałych podmiotów. Nowelizacja będzie obowiązywać od okresów sprawozdawczych rozpoczynających się od 1 stycznia 2017 r., ale dobrowolnie można ją wcześniej zastosować, co warto uczynić w przypadku uproszczeń.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip