Wynagrodzenia wypłacone pracownikom oraz wynagrodzenia refakturowane na spółkę przez jednostki macierzyste, stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodu – takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora KIS. Poznaj szczegóły i sprawdź komentarz eksperta.
Przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych zapłacone kary umowne i odszkodowania m.in. z tytułu wad dostarczonych towarów, jeżeli wada powstała w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego/stanem epidemii. Co to w praktyce oznacza?
Skarbówka akceptuje fakt, że brak faktury nie jest przeszkodą w potrąceniu wydatku na zakup towarów, jako stanowiącego koszt uzyskania przychodów. Trzeba jednak pamiętać, aby wydatek skutecznie udokumentować.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział:
- czy można zaliczyć wydatek do kosztów, jeżeli nie ma faktury;
- czy sądy dopuszczają możliwość zaliczenia wydatków do kosztów, gdy brak faktury;
- jak postąpićz biernymi rozliczeniami międzyokresowych kosztów i rezerwami.
Organy podatkowe akceptują to, że brak faktury nie jest przeszkodą w potrąceniu wydatku na zakup towarów, jako stanowiącego koszt uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że kosztem podatkowym nie mogą być rezerwy oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Sposób rozliczenia subwencji finansowej z PFR budzi wątpliwości i dlatego stał się przedmiotem wyjaśnień ministra finansów. Rozliczając subwencję, należy uwzględniać, to, że w momencie jej przyznania trudno jednoznacznie mówić o definitywnym przysporzeniu po stronie podatnika. Umorzenie subwencji i wysokość tego umorzenia nie są pewne.
Organ podatkowy wypowiedział się w kwestii skutków podatkowych dotyczących kosztów wynajmu pokoju w mieszkaniu położonym poza siedzibą prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź stanowisko dyrektora KIS i komentarz eksperta.
W czerwcu 2020 r. (za cały miesiąc) w związku z zamknięciem firmy z powodu koronawirusa pracownicy otrzymali wynagrodzenie za przestój. Program, który nalicza płace nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodów oraz nie nalicza składek FP i FGŚP. Czy w wynagrodzeniu za przestój za czerwiec 2020 r. podatnik powinien uwzględnić koszty uzyskania przychodu oraz naliczyć składki FP i FGŚP?
Na podstawie tarczy antykryzysowej, po spełnieniu warunków, można skorzystać z ze zwolnienia od opłacania składek za pracownika. Pojawia się jednak kłopot z wyliczeniem zaliczki na podatek dochodowy.
Przedsiębiorcy muszą zmagać się ze skutkami światowego rozprzestrzeniania się koronawirusa na różnych polach, od zapewnienia środków ochrony życia i zdrowia, po ochronę miejsc pracy, a końcowo samej firmy przed upadkiem i likwidacją. Nie pozostaje to bez wpływu na ich rozliczenia podatkowe oraz księgowe. Sprawdź, na co uważać przy dokonywaniu tych rozliczeń.
Czy składki z umów ubezpieczenia na życie pracowników, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy, sprawdź jego stanowisko i komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip