Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione ustawowe warunki. Wydatki poniesione w ramach ochrony własnego zdrowia przedsiębiorcy, mogą być przez skarbówkę uznane za wydatki o charakterze osobistym. Dowiedz się więcej.
To oczywiste, że nie wszystkie poczynania przedsiębiorcy przynoszą dochód. Czasami notowana jest strata w środkach obrotowych, która może powstać przykładowo w wyniku likwidacji przeterminowanych towarów. Czy wydatki na zniszczone towary mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów? Jak rozliczyć kosztowo taką stratę?
Obecnie jeżeli wartość transakcji wynosi powyżej 15.000 zł, to cała kwota powinna być zapłacona przelewem na rachunek zamieszczony w Wykazie. W przeciwnym razie przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć kwoty zapłaconej gotówką lub na rachunek spoza białej listy do kosztów uzyskania przychodów. A co jeśli płatności odbywają się z wykorzystaniem wewnętrznych rachunków korporacyjnych? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy.
W okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko infekcji, wielu przedsiębiorców rozważa zakup różnego rodzaju środków wspomagających odporność pracowników. Mogą to być witaminy, szczepienia przeciw grypie, suplementy, czy leki o działaniu wspierającym układ immunologiczny organizmu. Czy organy podatkowe zgadzają się na uwzględnienie takich wydatków w rachunku podatkowym? Sprawdźmy.
Pracodawców pod koniec roku bądź po jego zakończeniu, wypłaca swoim pracownikom premie i nagrody jako wyraz docenienia ich zawodowego zaangażowania, a także dostrzegając motywacyjny charakter takich działań. Wywołuje to określone skutki zarówno na gruncie przepisów podatkowych, jak i ustawy o rachunkowości.
Organ podatkowy wypowiedział się w sprawie skutków wypłaty odszkodowania wypłaconego prezesowi zarządu za jego rezygnację. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź, czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Minister Finansów 15 września 2020 r. wydał długo wyczekiwaną interpretację ogólną w sprawie zasad stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi lub korzystania z praw autorskich przez twórców. Interpretacja określa, kiedy i pod jakimi warunkami istnieje możliwość uznania wynagrodzenia za honorarium autorskie, w stosunku do którego znajdują zastosowanie podwyższone koszty podatkowe.
Miesiące letnie i początek jesieni sprzyjają wypoczynkowi. Nic więc dziwnego, że powszechnie praktykowane jest łączenie przez pracowników służbowych wyjazdów z takim prywatnym wypoczynkiem, zwłaszcza jeśli ich celem są atrakcyjne turystycznie miejscowości. Większość pracodawców patrzy na takie delegacje przychylnym okiem, ale powinni oni pamiętać o ich prawidłowym rozliczaniu, również pod względem podatkowym.
Przedsiębiorca musi dochować należytych staranności, aby uchronić się przed skutkami niezgodnych z prawem działań osób zatrudnionych w firmie - przypomniał organ podatkowy. Poznaj szczegóły sprawy i zobacz, kiedy straty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy: stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty. Nieprzestrzeganie tego przepisu niesie za sobą negatywne konsekwencje w PIT i CIT.
Na podstawie tarczy 4.0 podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych zapłacone kary umowne i odszkodowania m.in. z tytułu wad dostarczonych towarów, jeżeli wada powstała w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego/stanem epidemii. W praktyce przepisy wprowadzają sporo niejasności.
W ramach programu Polska Bezgotówkowa wielu przedsiębiorców skorzystało z darmowych terminali płatniczych. Sprawdźmy, jakie ma to skutki w podatku dochodowym i w VAT.
Wydatek na kawę i kanapki dla osób zatrudnionych na umowę o pracę pozwalają pracodawcy na odliczenia. Inaczej będzie w przypadku osób na umowach zlecenia i o dzieło.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip