Usługi finansowe i ubezpieczeniowe, produkcja materiałów, handel elektroniką, motoryzacja takie m.in. branże mogą się spodziewać w przyszłym roku kontroli podatkowych. Tak wynika z planów Ministerstwa Finansów.
Miesiące wakacyjne dla przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową są okresem wzmożonej pracy. Należy przy tym pamiętać, że zwiększanie aktywności może budzić wzmożone zainteresowania takich instytucji, jak sanepid czy Państwowa Inspekcja Pracy, a także fiskusa.
Obszarem najbardziej narażonym na nieprawidłowości jest VAT – wynika z danych resortu finansów. Najczęściej popełniane błędy to niewykazywanie do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur czy też ewidencjonowanie faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem. Znany jest już Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na 2015 rok.
Wzmocnienie praw przedsiębiorców – taki jest cel przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu założeń ustawy Prawo działalności gospodarczej. Zostanie wprowadzona m.in. zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”.
Przygotowane prze resort Janusza Piechocińskiego założenia mają służyć wzmocnieniu praw i gwarancji przedsiębiorców. Mikro i mali przedsiębiorcy w pierwszym roku prowadzenia biznesu nie będą karani, zamiast tego otrzymają pouczenie.
Proponujemy, aby nie można było narażać podatnika, przedsiębiorcy na ekonomiczną ruinę poprzez zajmowaniem jego majątku tylko dlatego, że urzędowi nie starczyło ustawowego czasu na rozstrzygnięcie kwestii – powiedział Prezydent Komorowski, podpisując projekt zmienionej Ordynacji podatkowej.
Brak rozliczenia rocznego PIT-36, nieskładanie deklaracji VAT-7, czy nieprowadzenie rejestru sprzedaży i zakupów VAT może być powodem wszczęcia kontroli podatkowej bez wcześniejszego zawiadomienia. Do takiej niezapowiedzianej wizyty może też przyczynić się anonim o możliwości wystąpienia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorcy.
Kontrolę podatkową wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wówczas potrzebne jest ponowne zawiadomienie.
Przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidują szereg sytuacji, w których kontrolujący mogą wszcząć kontrolę bez uprzedniego zawiadomienia.
Pytanie do eksperta: Kiedy urzędnik może przyjść na kontrolę bez uprzedzenia?
Wojciech Pietrasiewiczdoradca podatkowy współpracujący z Allen & Overy A. Pędzich sp.k.
Przeważnie podatnik wie o ewentualnych odwiedzinach urzędników. Organ podatkowy ma bowiem obowiązek powiadomić o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Może się ona odbyć nie wcześniej niż po upływie 7 dni od doręczenia zawiadomienia. W tym czasie podatnik może skorygować swoje rozliczenia, poprawić ewentualne błędy, przygotować i zweryfikować dokumenty. W niektórych jednak sytuacjach organ podatkowy nie musi wcześnie informować o planowanej wizycie.
Karę porządkową mogą nakładać organy podatkowe w toku postępowania podatkowego, a także kontroli podatkowej. Obecnie maksymalna wysokość kary wynosi 2.800 zł. W przyszłym roku jej wysokość nie zmieni się – wynika z obwieszczenia ministra finansów.
W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie ministra finansów w sprawie maksymalnej wysokości kary porządkowej na rok 2015. Pozostaje ona bez zmian i będzie wynosiła tyle, co dotychczas, czyli 2.800 zł. Przypomnijmy, że karę porządkową mogą nakładać organy podatkowe w toku postępowania podatkowego, a także kontroli podatkowej. Natomiast nie jest możliwe jej wymierzenie w trakcie czynności sprawdzających, np. za niestawienie się podatnika na wezwanie do urzędu skarbowego.
Zapiski w kalendarzu dotyczące zakupu katalizatorów do samochodu nie są wystarczającym dowodem, aby uznać, że poniesiony wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – stwierdził NSA. Podatnicy muszą pamiętać o prawidłowej dokumentacji, aby w razie ewentualnej kontroli urzędnicy nie zakwestionowali prawidłowości uznania danego wydatku za koszt podatkowy – przypomina ekspert.
Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedawał używane katalizatory do samochodów. Kupował je w Austrii w czasie wyjazdów służbowych, a potem sprzedawał w Niemczech. Podatnik nie miał rachunków na wszystkie części, przedstawił podczas kontroli podatkowej jedynie własne notatki, który miały dokumentować nabycie katalizatorów.
Pytanie do eksperta: Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby w razie ewentualnej kontroli urzędnicy nie zakwestionowali prawidłowości uznania danego wydatku za koszt podatkowy?
Minister finansów chce dać większe uprawnienia swoim urzędnikom w zakresie kontroli podatkowych. Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza kolejny przypadek, kiedy organ podatkowy nie będzie wcześniej informował podatników o swojej wizycie.
Zazwyczaj podatnik wie o ewentualnych odwiedzinach urzędników. Organ podatkowy ma bowiem obowiązek powiadomić o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Może się ona odbyć nie wcześniej niż po upływie 7 dni od doręczenia zawiadomienia. W tym czasie podatnik może skorygować swoje rozliczenia, poprawić ewentualne błędy, przygotować i zweryfikować dokumenty. Są jednak przypadki (wymienione w art. 282c §1 Ordynacji podatkowej), gdy organ podatkowy nie musi wcześnie informować o planowanej wizycie.
Wkrótce niezapowiedzianych wizyt może być jeszcze więcej.
Eksperci szacują, że Skarb Państwa traci rocznie miliony z tytułu wciąż powiększającej się luki podatkowej. Chodzi tu o różnicę pomiędzy wysokością zobowiązań podatkowych wynikających z zawartych transakcji a faktycznymi wpływami osiągniętymi przez Skarb Państwa. Jednym z powodów powstawania takiej sytuacji jest słaba wydajność aparatu skarbowego w kontroli i poborze należnego VAT.
Podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą, w formie pisemnej, wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej, oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta). Sprawdź wzór takiego zgłoszenia.
Przedsiębiorca, który ponoszone wydatki chce zaliczać do kosztów musi je właściwie udokumentować. Bez tego, fiskus zakwestionuje prawo pomniejszenia przychodu o wydane sumy. Kontrole w firmach w dużej części skupiają się na tej dokumentacji firmowej.
Zmiany w zakresie współpracy polskich urzędników z obcymi władzami, dzięki czemu wymiana informacji o podatnikach ma być sprawniejsza, prowadzenie kontroli jednoczesnych - takie zmiany przewiduje nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej, która 12 października wchodzi w życie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip