Od 1 lipca 2018 r. tzw. mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przekazywania na żądanie fiskusa całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci plików JPK. Sprawdź, za jaki okres mają być przekazywane te dane.
Kontrola podatkowa wiąże się z wieloma uciążliwościami dla przedsiębiorców, którzy zostali jej poddani. Dlatego w ich interesie jest, aby przebiegła szybko i sprawnie. Jej utrudnianie może skutkować odpowiedzialnością karną.
Konsekwencją powierzania prowadzenia ksiąg rachunkowych jest możliwość przeprowadzania kontroli w lokalu biura rachunkowego. Niewywiązywanie się z obowiązków związanych z tego rodzaju kontrolą grozi dotkliwymi sankcjami finansowymi, które mogą być nakładane zarówno w ramach zwykłych kar porządkowych, jak i na podstawie przepisów karnoskarbowych.
Przedsiębiorca, u którego podjęcie i wykonywanie kontroli odbywa się z naruszeniem obowiązujących przepisów, może się bronić przez wniesienie sprzeciwu do organu, który ją prowadzi.
Organ może podejmować czynności z udziałem kontrahentów podatnika jedynie w związku z postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową prowadzoną u podatnika – takie wnioski płyną z uchwały 7 sędziów NSA, sygn. akt I FPS 3/16 Uchwała wyklucza więc podjęcie kontroli w ramach czynności sprawdzających.
Od października 2018 r. roku przedsiębiorcy oprócz comiesięcznych JPK_VAT, będą musieli składać także roczne raporty do urzędów skarbowych w formacie JPK. Lepszej kontroli rozliczeń podatników ma sprzyjać także zmiana sposobu przekazywania sprawozdań finansowych, z papierowej na elektroniczną.
Zyskaj umiejętności zawodowe, dzięki którym prawidłowo zastosujesz nowe przepisy dotyczące JPK i uzyskasz uznanie szefa i współpracowników
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu zautomatyzowanie procesu kontroli organów podatkowych, co powinno skutkować wypracowaniem jednolitych standardów działań przez organy podatkowe, celem optymalizacji i skrócenia czasu kontroli u podatników.
Od 1 lipca 2016 r. na wezwanie organów podatkowych najwięksi podatnicy będą przekazywać dane z ksiąg podatkowych w ujednoliconej formie elektronicznej. 9 marca resort finansów opublikował struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego. Sprawdź więcej na ten temat.
Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Od 1 lipca 2016 roku nowe zasady obejmą największe podmioty.
Latem nasilają się kontrole podatkowe, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Kontrolerzy sprawdzają m.in., czy podatnicy odprowadzają podatki w prawidłowej wysokości, czy poprawnie prowadzą księgi podatkowe oraz czy ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej. Za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary. Do kontroli warto się więc przygotować i sprawdzić, jakie uprawnienia ma zarówno przedsiębiorca, jak i urzędnik, który przyszedł na kontrolę.
Kontroler, który pojawi się u przedsiębiorcy musi przedstawić upoważnienie, w którym powinien być określony jej zakres, np. prawidłowość deklarowania zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia 2014 r. do grudnia 2014 r.
Sprawdź też:
Podatnik ma prawo wnieść skargę np. gdy urząd przedłużył termin zwrotu nadwyżki i jednocześnie wszczął kontrolę podatkową. Sprawdź, kiedy najwcześniej można wnieść skargę.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę w sprawie terminu na wniesienie skargi na czynności urzędowe (np. na interpretację podatkową, na zwrot nadpłaty VAT, gdy urząd przedłużył termin zwrotu nadwyżki i jednocześnie wszczął kontrolę podatkową w sprawie zwrotu), interpretując przepis art. 53 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Od 1 lipca 2016 r. obowiązek przekazywania ksiąg podatkowych organom podatkowym w formie JPK będą miały tylko duże przedsiębiorstwa. - Sama idea wprowadzenia JPK jest jak najbardziej uzasadniona, jednak czas na zaimplementowanie tego typu rozwiązań powinien być stosownie dłuższy – uważa Samir Kayyali, doradca podatkowy. Sprawdź więcej.
Od 1 lipca 2016 r. podatnicy będą mieli obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej formie elektronicznej. Na przygotowanie się do tych zmian zostało już niewiele czasu. Kto i w jakim terminie zostanie objęty nowymi regulacjami?
Podatnicy będą mieli obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych danych w jednolitym formacie tzw. Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK). Będzie się to wiązać z koniecznością modyfikacji systemów księgowych, a w niektórych przypadkach również zasad prowadzenia ksiąg podatkowych. Sprawdź, jak przygotować się do nowych przepisów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip