Jednym z głównych celów Krajowej Administracji Skarbowej jest wzrost efektywności poboru podatków i w praktyce organy podatkowe skutecznie wdrażają nowe rozwiązania, zwiększając tym samym podatkowe przychody budżetu. Paradoksalnie jednak liczba kontroli spada, bowiem w 2019 roku była niższa o prawie 30% w porównaniu do 2017 roku, ale jednocześnie wzrasta ich skuteczność i obecnie wynosi ponad 90%.
2019 rok był kolejnym, w którym Krajowa Administracja Skarbowa rzadziej kontrolowała podatników. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5%, a kontroli podatkowych o 11,6% w porównaniu do 2018 roku – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.
Biała lista podatników, dodatkowe sankcje i kary od 1 stycznia 2020 r. oraz sposoby ich uniknięcia
Podczas webinarium przedstawimy zasady obowiązywania nowego narzędzia spełniającego warunki zachowania należytej staranności i wyłączenia odpowiedzialności solidarnej podatnika, jaką jest biała lista podatników. Omówimy też zasady nakładania nowych sankcji za nie powiadomienie organu skarbowego o rachunku bankowym, jak również kary i sankcje za dokonanie płatności na konto kontrahenta nie figurujące w rejestrze.
Odpowiemy na pytanie, jakich sankcji od 1 stycznia 2020r. możemy się spodziewać jeśli okaże się, że rachunek podatnika nie figuruje na liście elektronicznego wykazu podatników VAT, a także jakie działania będzie zmuszony podjąć kontrahent jeśli dokona płatności na konto spoza listy celem uniknięcia sankcji i kary.
Od 2 września 2019 r. obowiązują nowe wzory stałych upoważnień do wykonywania kontroli celno-skarbowej. Jednakże tego rodzaju upoważnienia wydane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów nadal zachowują ważność, z tym że nie dłużej niż do końca przyszłego roku.
Podatnik będzie mógł poskarżyć się na przedłużające się postępowanie oraz niezałatwienie sprawy w terminie. Organ wyższego stopnia wyznaczy termin na załatwienie sprawy zgodnie z właściwością.
W określonych sytuacjach organy podatkowe mogą rozpocząć kontrolę podatkową bez zapowiedzi. Od 2021 roku zacznie obowiązywać nowa Ordynacja podatkowa, z rozszerzonym katalogiem przypadków, gdy nie zawiadamia się kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.
Przedsiębiorca, który przechowuje księgi podatkowe w znacznej odległości od swojej siedziby, nie będzie musiał obowiązkowo udostępniać ksiąg podatkowych w siedzibie organu. Na żądanie urzędnika udostępni księgi w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania.
W nowej Ordynacji podatkowej zostanie poszerzony katalog celów czynności sprawdzających, prowadzonych przez organ podatkowy o weryfikację wartości rzeczy lub praw majątkowych oraz prawidłowość sporządzenia remanentu zarządzonego przez naczelnika urzędu skarbowego.
Od 2020 roku wejdzie w życie nowa Ordynacja podatkowa, właśnie pojawiła się najnowsza wersja projektu. Zobacz, czy prezes zarządu będzie musiał być obecny w czasie kontroli podatkowej w spółce z o.o. oraz będzie musiał dostarczyć księgi do urzędu skarbowego.
W nowej Ordynacji podatkowej zostanie poszerzony katalog celów czynności sprawdzających, prowadzonych przez organ podatkowy.
Od 2020 roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie będzie informował o wszczęciu kontroli w podatku od nieruchomości. Takie zmiany przewiduje projekt nowej Ordynacji podatkowej.
Od 2020 roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie będzie informował o wszczęciu kontroli w podatku od nieruchomości. Takie zmiany przewiduje projekt nowej Ordynacji podatkowej. Sprawdź szczegóły.
Organy podatkowe mają prawo do kontrolowania prawidłowości rozliczeń przedsiębiorców z fiskusem. Z końcem kwietnia zmieniły się regulujące taką weryfikację przepisy. Poznaj istotę oraz zakres dokonanych zmian.
Pomimo tego, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, w praktyce okres, przez który należy przechowywać dokumentację w zakresie ich rozliczeń może okazać się dłuższy. Dowiedz się, dlaczego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip