Wyliczanie wartości pieniądza w czasie to jedna z podstawowych Twoich umiejętności. Czasem musisz policzyć na przykład, ile na chwilę obecną jest wart kredyt, który Twoja firma będzie spłacała w przyszłości. Formuły na liczenie wartości pieniądza w czasie przydadzą Ci się także w wielu innych przypadkach. Dajemy Ci unikalną możliwość pogłębienia wiedzy w tym zakresie i poszerzenia umiejętności analitycznych. Poznaj więc odpowiedzi na następujące pytania:
Pytanie: Jestem księgową w spółce z o.o. świadczącej usługi księgowe w ramach Grupy Kapitałowej. W jednej ze spółek podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału podstawowego w drodze wydania kolejnych udziałów, które dotychczasowy udziałowiec objął w formie pieniężnej. Ponieważ spółka miała w swoich księgach zobowiązania wymagalne wobec udziałowca, zawarto umowę kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań (zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz należności z tytułu wpłaty na poczet kapitału). Czy w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych należy tę operację wykazać w przepływach finansowych z tytułu podwyższenia kapitału, czy też skorygować zmianę stanu zobowiązań?
Czy wiesz może, jak najlepiej ustalić poziom cen sprzedawanych przez Twoją firmę produktów? Czy wiesz zdajesz sobie sprawę, jakie ta - wydawać by się mogło - prosta czynność, ma później istotne znaczenie w wielkości realizowanej sprzedaży, a przez to konkurencyjności Twojego przedsiębiorstwa? Jeśli chcesz wiedzieć, jak kalkulować cenę, aby pokryła ponoszone przez Twoją firmę koszty oraz pozwoliła uzyskać zysk, przeczytaj teraz to hasło. Dowiesz się z niego między innymi:
Zgodnie z wykładnią pojęcia zarządzania wartością przedsiębiorstwa każda firma powinna dążyć do tego, aby w pełni zaspokoić oczekiwania swoich właścicieli. Postulat ten musi więc także uwzględniać konieczność sprostania wymogom inwestorów co do poziomu i częstości wypłat dywidendy. W tym tekście nasi eksperci podpowiadają, jak odpowiednio skonfigurować politykę wypłat dywidendy, by z jednej strony zadowolić akcjonariuszy, z drugiej zaś utrzymać strukturę kapitału na optymalnym poziomie i nie pozbawić się możliwości wzrostu i ekspansji na rynku. Dowiedz się zatem:
Załóżmy, że masz zadanie zbadania rentowności potencjalnego kontrahenta Twojej firmy - dostępne są jedynie sprawozdania finansowe tej firmy oraz jej konkurentów. Czy wiesz, jak poradzić sobie bezbłędnie z tym zadaniem? Na co zwrócić największą uwagę? Jak porównać badane firmy i w jaki sposób wyciągać odpowiednie wnioski? Jak odnieść uzyskane wyniki do poziomu rentowności firm produkcyjnych, handlowych czy usługowych? O tym przeczytasz w tym artykule, a także poznasz odpowiedź na poniższe kwestie:
Załóżmy, że właśnie dostałeś zadanie opracowania analizy rachunku przepływów pieniężnych danej firmy. Czy wiesz, jak poprawnie to zrobić? Które elementy tego sprawozdania powinieneś w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę? Jak pogłębić taką analizę? Nie interesują Cię tylko czysto teoretyczne dywagacje? Jeśli tak, to bardzo dobrze, bo otrzymujesz właśnie kolejny z serii artykułów w postaci studium przypadku. W tekście na temat analizy rachunku przepływów pieniężnych będziesz mógł znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Przyjrzyj się uważnie przykładowi jednej z polskich firm. Czy chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie liczyć i analizować nowoczesne mierniki analizy zyskowności firmy, takie jak ekonomiczna wartość dodana EVA™ czy rynkowa wartość dodana MVA? Po przeczytaniu tego artykułu będziesz już wiedział, jak właściwie liczyć wymienione mierniki. Dowiesz się także m.in.:
Jeżeli bank odmówił Twojej firmie udzielenia kredytu i zastanawiasz się, jak może ona sfinansować nową inwestycję, która wiąże się z wysokim ryzykiem, warto rozważyć pozyskanie pieniędzy z funduszy venture capital. Dowiedz się, w jakie firmy fundusze VC chętnie inwestują oraz co Twoja firma mogłaby zyskać dzięki takiej współpracy.
Czy zmiana sposobu finansowania Twojego przedsiębiorstwa może poprawić jego wyniki? Ile kapitału obcego powinno znajdować się w strukturze jego finansowania? Jak ma to się do istniejącego ryzyka operacyjnego oraz finansowego? Jakie są zalety i wady kapitału obcego w porównaniu z kapitałem własnym? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania, znajdziesz je w tym artykule!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip