Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Kapitał zakładowy spółki z o.o. może być podwyższony zgodnie z zasadami określonymi w art. 257–262 ksh. Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki lub poprzez zmianę tej umowy, w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów istniejących albo ustanowienia nowych.
Inspektorzy pracy oraz przedstawiciele innych służb rozpoczęli kontrole ponad 60 firm transportowych na terenie całego kraju. Sprawdzane są głównie firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego.
W tym wydaniu specjalnym „Nowych Standardów Sprawozdawczości” prezentujemy zagadnienia związane z podwyższeniem kapitału zakładowego. Nasz ekspert przybliży sposoby dokonywania tej czynności, przypominając, iż podwyższenia można dokonać zgodnie z zasadami określonymi w art. 257–262 ksh, co oznacza, że może to nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki lub poprzez zmianę tej umowy, w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów istniejących albo ustanowienia nowych. To, na co należy zwrócić szczególnie uwagę to fakt, iż podwyższenia poprzez zmianę umowy spółki należy dokonać w formie aktu notarialnego.Bez użycia tej formy można dokonać podwyższenia na mocy dotychczasowych postanowieńumowy spółki przewidujących maksymalną jego wysokość.
Pytanie: Spółka chce kupować dzieła sztuki w celu wystroju wnętrz, oraz w celach inwestycyjnych. Pierwszym zakupem ma być obraz o wartości 45.000 zł. Jak wpisać taką inwestycje długoterminową w ksiegi rachunkowe?
Zgodnie z art. 260 § 1 ksh można podwyższyć kapitał zakładowy uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki. Przeznacza się wtedy na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki). Dokonując podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych, do zgłoszenia tego podwyższenia zarząd spółki zobowiązany jest dołączyć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki wspólnicy osiągają przychód z tytułu udziału w zysku spółki z o.o. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 4 updop oraz z art. 24 ust. 5 pkt 4 updof. Spółka z o.o. zobowiązana jest pobrać od tego przychodu zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% i przekazać go na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki w terminie do:
Kapitał zakładowy spółki z o.o. może być podwyższony zgodnie z zasadami określonymi w art. 257–262 ksh. Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki lub poprzez zmianę tej umowy, w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów istniejących albo ustanowienia nowych. Poniżej omówimy również inne kapitały.
Obecnie linia orzecznicza sądów administracyjnych w zakresie wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego opiera się na uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego z 24 stycznia 2011 r., sygn. akt II FPS 6/10, w której stwierdzono, że „(...) tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do reguł wyrażonych w treści art. 12 ust. 4 pkt 4 i art. 7 ust. 1 i 2 updop w zw. z art. 15 ust. 1 tej ustawy”.
Zasady tworzenia tego kapitału wynikają z wewnętrznych regulacji w podmiotach i tak na przykład:
1) W spółkach akcyjnych kapitał ten może być tworzony na pokrycie określonych w statucie strat lub wydatków.
2) Spółki z o.o. tworzą kapitał rezerwowy z dopłat wniesionych na podstawie uchwały wspólników, np. na pokrycie strat – ujmuje się je w księgach rachunkowych pod datą podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip