Sama ocena wskaźników zadłużenia nie pokazuje jeszcze pełnego obrazu przedsiębiorstwa pod względem stabilności finansowania. Wielkości poszczególnych pozycji pasywów powinny być zestawione z wielkościami odpowiednich kategorii aktywów, czyli jednoczesną analizą sytuacji majątkowej i kapitałowej. Dowiedz się, na czym polegają złote reguły: bilansowa i bankowa oraz sprawdź na przykładzie jak ustalić poziom kapitału pracującego firmy.
Wszystkie aktywne firmy, z uwagi na to, że prowadzą działalność generującą produkty w postaci towarów lub usług, wymagają finansowania. Bez tego elementu, pomysł na prowadzenie biznesu pozostanie jedynie w sferze planów, a wiedza o funkcjonowaniu przedsiębiorstw, nawet poparta wcześniejszą praktyką, nie będzie użyta poza teoretycznymi rozważaniami. W dużych firmach przyjęta strategia finansowania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzenia działalności. W niniejszym opracowaniu skupimy się na tematyce pozyskiwania kapitału, pomijając np. zobowiązania operacyjne, które są traktowane jako źródło finansowania nie będące kapitałem.
Dla małych i średnich firm wybór metody finansowania nie jest sprawą oczywistą. I choć w rzeczywistości globalnej niskie oprocentowanie lokat bankowych pchnęło olbrzymie rezerwy światowego kapitału w kierunku przedsiębiorców należy pamiętać, że źródła pozyskiwania kapitałów obcych powinny być zdywersyfikowane, w myśl zasady ograniczania ryzyka przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia kosztów tego finansowania.
Pytanie: Czy ze względu na 100% udział w firmie kapitału zagranicznego (niemieckiego) do celów JPK będzie ona traktowana jako duży przedsiębiorca? Zakład, mimo że nie spełniał i nadal nie spełnia żadnego warunku do uznania za dużego przedsiębiorcę, został przeniesiony do dużego urzędu skarbowego ze względu na 100% kapitał. Czy dla JPK też tak będzie?
Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) to nowy typ gospodarki. Jest to gospodarka, w której przedsiębiorstwa opierają swoją przewagę konkurencyjną na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Bez wątpienia podstawą GOW są innowacje, a do czynników ją charakteryzujących należy wysoko wykwalifikowana kadra, udział uczelni wyższych i ośrodków badawczych, infrastruktura informatyczna oraz zapewnienie odpowiednich warunków jej rozwoju przez władze państwowe.
Każda firma powinna dążyć do tego, aby w pełni zaspokoić oczekiwania swoich właścicieli. Postulat ten musi więc także uwzględniać konieczność sprostania wymogom inwestorów odnośnie do poziomu i częstości wypłat dywidendy. Konstruując politykę wypłat dywidendy należy pamiętać o utrzymaniu struktury kapitału na optymalnym poziomie.
Dla każdej firmy funkcjonującej na rynku, niezależnie, czy w czasie kryzysu, czy też stabilnego wzrostu, najważniejszym celem w horyzoncie krótkoterminowym jest utrzymanie płynności płatniczej. Zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań w dużym stopniu zdeterminowana będzie wielkością i strukturą kapitału obrotowego.
Istotną barierę w rozwoju przedsiębiorstw stanowi brak dostępu do kapitału, czyli tzw. luka kapitałowa. Deficyt własnych środków oraz trudności z pozyskaniem kapitałów zewnętrznych to problemy, z którymi borykają się firmy na każdym etapie swojej działalności. Jednak obecnie rynek oferuje szereg możliwości pozyskania środków finansowych i zmniejszenia rozmiarów luki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip