1 października mogą rozpocząć się już inwentaryzacje drogą spisu z natury i drogą potwierdzania salda. Najwyższy więc czas, aby zaktualizować dokumentację inwentaryzacyjną, wydać zarządzenia w sprawie przeprowadzania prac. Tak, aby prace te nie utrudniały bieżącego funkcjonowania jednostki, a przyczyniły się do ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.
Z dniem 1 października mogą rozpocząć się już inwentaryzacje drogą spisu z natury i drogą potwierdzania salda. Pamiętaj, że jeśli inwentaryzację zapasów drogą spisu z natury wykonuje biuro rachunkowe prowadzące księgi rachunkowe klienta, należy zapewnić, aby osoby wykonujące czynności spisowe nie były bezpośrednio zaangażowane w prowadzenie ksiąg rachunkowych a w szczególności, aby nie posiadały dostępu do informacji o stanach ewidencyjnych zapasów.
Kiedy mamy do czynienia z niedoborem niezawinionym? Czy podatnik, który odliczył VAT musi skorygować VAT naliczony? Sprawdź, aby nie popełniać błędów.
Zbliżamy się do finiszu prac związanych z przygotowywaniem sprawozdania finansowego. Jednym z elementów prac jest ujęcie rozliczenia inwentaryzacji. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby dobrze wywiązać się z tego obowiązku.
Na koniec roku obrotowego konto „Rozliczenie niedoborów i nadwyżek” nie powinno wykazywać salda, ponieważ rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych należy zakończyć razem z zamknięciem ksiąg za dany rok.
Niewłaściwe sporządzanie arkuszy spisowych, wadliwe wprowadzanie do nich korekt i poprawek czy rozciąganie w czasie prac to tylko niektóre błędy popełniane podczas inwentaryzacji. Sprawdźmy, jakie są inne nieprawidłowości. Warto je poznać, aby podczas inwentaryzacji ich unikać.
Dokonanie rocznego spisu posiadanych aktywów i pasywów jest jednym z najważniejszych obowiązków nałożonych na jednostki przez ustawę o rachunkowości. Ponadto dostarcza ich kierownictwu danych, które są istotne dla skutecznego zarządzania jednostką. Dlatego ważne jest, aby inwentaryzacja była przeprowadzona rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Przedsiębiorca zajmuje się produkcją osprzętu oświetleniowego oraz na niewielką skalę handlem. Podatnik stosuje ilościowo-wartościową ewidencję magazynową. W jakich terminach powinien dokonywać inwentaryzacji zapasów? Czy dopuszczalne jest dokonywanie inwentaryzacji dwa razy w roku? Czy dopuszczalne jest dokonanie inwentaryzacji w dowolnym miesiącu celem dokonania przeceny towarów?
Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się w sposób trwały, bez pozostawiania miejsc pozwalających na późniejsze dopiski lub zmiany – przypomina RIO. Stosowanie nietrwałych zapisów np. przy użyciu ołówka, w ręcznie prowadzonej księdze środków trwałych narusza przepisy ustawy o rachunkowości.
Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja jest podstawą do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego, dlatego warto postarać się, aby jej wynik odzwierciedlał rzeczywisty stan aktywów i pasywów jednostki. Podstawową metodą służącą osiągnieciu tego celu jest spis z natury. Sprawdź, jak go właściwie przeprowadzić.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja, jest podstawą do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego, dlatego warto postarać się aby jej wynik odzwierciedlał rzeczywisty stanu aktywów i pasywów jednostki. Podstawową metodą służącą osiągnięciu tego celu jest spis z natury. Sprawdź jak go właściwie przeprowadzić.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip