inwentaryzacja

Kasowy PIT

PIT kasowy a inwentaryzacja – jak uniknąć błędów i optymalizować podatki

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. Jak prawidłowo uwzględnić spis z natury, niezapłacone faktury i uniknąć kosztownych błędów w rozliczeniach? Dowiedz się, jak optymalizować swoje zobowiązania podatkowe i dostosować ewidencję do nowych wymogów. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć problemów przy zamknięciu roku!

Korzyści 
  • Unikniesz błędów podatkowych – dowiesz się, jak prawidłowo rozliczać inwentaryzację przy metodzie kasowej, aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym.
  • Poznasz zasady ujmowania niezapłaconych faktur – dowiesz się, jak wpływają one na spis z natury i rozliczenia podatkowe, co pozwoli Ci uniknąć nieprawidłowości.
  • Nauczysz się prawidłowo prowadzić księgę przychodów i rozchodów – poznasz zmiany w przepisach dotyczące wpisów w KPiR i sposoby ich dostosowania do kasowego PIT.
  • Będziesz na bieżąco z nowymi przepisami – zapoznasz się z kluczowymi zmianami wprowadzonymi od listopada 2024 r., które mają wpływ na prowadzenie ewidencji w PIT kasowym.

Nie przegap okazji, aby uporządkować swoją wiedzę i uniknąć pułapek związanych z kasowym PIT i inwentaryzacją!

Oglądaj pozostałe szkolenia dotyczące kasowego PIT:

PIT kasowy: wady i zalety nowego rozwiązania
Kasowy PIT a forma opodatkowania – jak uniknąć pułapek podatkowych?

Kasowy PIT a ryczałt - jak prawidłowo prowadzić ewidencję

Polecamy też:

Arkusz spisu z natury - wskazówki i wzór do pobrania

Arkusze spisu z natury – 12 wskazówek, jak bezbłędnie przygotować

Jeżeli arkusze spisu z natury zostaną sporządzone w sposób nierzetelny, z wieloma poprawkami, to biegły rewident bez zarządzenia dodatkowego spisu nie uzna ich za wystarczającą podstawę korekty stanów ewidencyjnych. Skorzystaj z podpowiedzi i zobacz, o jakich zasadach trzeba pamiętać, sporządzając arkusz spisu z natury. Pobierz wzór arkusza spisu z natury z omówieniem.

terminy inwentaryzacji

Pora na inwentaryzację 2024 – zasady, terminy, instrukcja

Właściwie przeprowadzona inwentaryzacja pozwala na ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki. To czasochłonny proces dlatego warto go odpowiednio wcześniej zaplanować. Pamiętaj - prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Jak dobrze przeprowadzić inwentaryzację? jakie są terminy inwentaryzacji? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Jaki jest  cel inwentaryzacji

Przeprowadzenie, a następnie wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg handlowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

Głównym celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym. Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.

Oprócz ustawy o rachunkowości warto skorzystać z wytycznych zawartych w opublikowanym 28 lipca 2016 r. komunikacie ministra finansów dotyczącym ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu dotyczącego inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.

Polecamy poradę video:

Zaczynamy inwentaryzację – co powinno się znaleźć w zarządzeniu w sprawie inwentaryzacji

Podpowiedzi w zakresie inwentaryzacji środków trwałych zawarte są w KSR 11 „Środki trwałe” a rozrachunków w stanowisku KSR właśnie w sprawie rozrachunków.

Instrukcje inwentaryzacyjne pomogą sprawnie przeprowadzić inwentaryzację

Instrukcje inwentaryzacyjne mają stanowić pomoc w organizacji spisu i jego
przebiegu, doborze właściwych, dostosowanych do warunków czynności spisowych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • w jakim celu przeprowadza się inwentaryzację;
  • jakie są terminy inwentaryzacji;
  • jakie są etapy przeprowadzania inwentaryzacji;
  • co powinno znaleźć się w harmonogramie inwentaryzacji;
  • jakie dane zawrzeć w instrukcji inwentaryzacyjnej;
  • kto powinien brać udział w inwentaryzacji.
Pobierz przydatne dokumenty:

Zestawienie obrotów i sald. Praktyczne wskazówki

Już czas na zestawienie obrotów i sald. Praktyczne wskazówki

Na ostatni dzień roku obrotowego, który w większości jednostek przypadał 31 grudnia 2023 r., należy zamknąć księgi rachunkowe za 2023 rok. Wstępne zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga przygotowania zestawienia obrotów i sald Zestawienie takie musi być przygotowane nie później niż do 85. dnia pod dniu bilansowym. W tym roku termin ten przypada 25 marca 2024 r.