Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości na koniec każdego roku obrotowego należy przeprowadzić inwentaryzację składników aktywów i pasywów. Ustawa przewiduje możliwość rozłożenia prac w ciągu ostatnich 3 miesięcy roku, zatem zarządzenie kierownika jednostki w tej sprawie powinno być wydane we wrześniu.
Przeprowadzenie, a potem wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg handlowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Sprawdźmy, jak prawidłowo tego dokonać.
Przed przystąpieniem do spisów z natury zespół spisowy otrzymuje, za pokwitowaniem, arkusze spisowe. Od osób odpowiedzialnych materialnie trzeba też pobrać oświadczenia wstępne o stanie zabezpieczenia majątku i ujęciu w ewidencji (w tym księgowej) wszystkich operacji gospodarczych. O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać, aby prawidłowo przeprowadzić spis z natury? - wyjaśniamy w tekście.
W celu sprawnego przeprowadzenia inwentaryzacji warto opracować harmonogram. W tabeli zebraliśmy główne etapy działań ze wskazaniem, kto bierze w nich udział i jaki jest zakres obowiązków.
Różnice inwentaryzacyjne ujmujemy w księgach rachunkowych na podstawie dowodów (dokumentów) potwierdzających przyczyny ich powstania. Polecenia księgowania, będące podstawą do zapisów księgowych, są sporządzane nabazie protokołów inwentaryzacyjnych i sprawozdania komisji inwentaryzacyjnej. Muszą być zaakceptowane przez kierownika jednostki.
Głównym z zadań inwentaryzacji jest urealnienie sald wykazywanych w księgach rachunkowych oraz wyeliminowanie sald nieistniejących w praktyce. Nasz ekspert podpowie Ci, jak dokonać tego poprawnie.
Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej.
Podatnik, u którego stwierdzono zawinione niedobory inwentaryzacyjne, musi liczyć się z obowiązkiem skorygowania VAT. W tej sprawie wypowiedział się WSA w Białymstoku. Sprawdź szczegóły i poznaj komentarz eksperta.
Z dniem 1 października można rozpocząć już inwentaryzacje drogą spisu z natury i drogą potwierdzania salda. Najwyższy więc czas, aby zaktualizować dokumentację inwentaryzacyjną, wydać zarządzenia w sprawie przeprowadzania prac. Tak, aby prace te nie utrudniały bieżącego funkcjonowania jednostki, a przyczyniły się do ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.
1 października mogą rozpocząć się już inwentaryzacje drogą spisu z natury i drogą potwierdzania salda. Najwyższy więc czas, aby zaktualizować dokumentację inwentaryzacyjną, wydać zarządzenia w sprawie przeprowadzania prac. Tak, aby prace te nie utrudniały bieżącego funkcjonowania jednostki, a przyczyniły się do ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip