Eksport polski w dwóch pierwszych miesiącach 2015 roku wyniósł 26,9 mld euro. W stosunku do ubiegłego roku wzrósł więc o 2,2 proc. Zmniejszył się natomiast poziom importu - o 4,3 proc. do 25,4 mld euro - podaje Główny Urząd Statystyczny.
W przypadku nadmiernego importu z państw trzecich kraje Unii Europejskiej mogą bronić się stosując środki antydumpingowe antysubsydyjne i ochronne. Zwykle stosowane są dwa pierwsze z tych sposobów.
W 2014 roku eksport towarów z Polski wyniósł prawie 157, 7 mld euro i był wyższy o 5,9 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Na podobnym poziomie ukształtował się import (wzrost o 6,4 proc.) - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Według wstępnych danych GUS, po 11 miesiącach 2014 r. eksport towarów osiągnął wartość prawie 150,5 mld euro i był wyższy o 4,8% w porównaniu z poziomem sprzed roku. Nieznacznie szybciej wzrósł w tym czasie import do Polski, tj. o 5%, do 152,2 mld euro. Przełożyło się to na pogłębienie deficytu obrotów towarowych o 345 mln euro, do ok. 1,7 mld euro.
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują zmiany w VAT dotyczące firm importujących przez polskie porty morskie. Podatnicy VAT posiadający status tzw. przedsiębiorców upoważnionych (Authorised Economic Operator - AEO) mogą rozliczać kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej VAT-7.
Eksport w okresie styczeń-maj 2014 roku, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wzrósł o 7%. Natomiast import do Polski wyniósł blisko 66,7 mld euro i odnotował wzrost o 4,8%. Notowany przed rokiem deficyt na poziomie 1,2 mld euro został przekształcony w nadwyżkę w wysokości 65 mln euro.
Czy dłużnik ma obowiązek korekty odliczonego uprzednio VAT od importu towarów i WNT w sytuacji niezapłacenia należności w terminie 150 dni? Sprawdź.
Według wstępnych danych GUS, po 11 miesiącach 2013 r. eksport towarów przekroczył pułap 141 mld euro i był wyższy o 5,8% w porównaniu z poziomem sprzed roku. Import natomiast zwiększył się o 0,3%, do 142,7 mld euro. Przełożyło się to na redukcję deficytu obrotów towarowych aż o 7,3 mld euro, do 1,6 mld euro
Służba Celna zamierza zintensyfikować działania kontrolne, których celem jest przeciwdziałanie zaniżaniu wartości celnej towarów importowanych z Dalekiego Wschodu, a także eliminację oszustw w tym obszarze. Chodzi o wzmożone kontrole wyrobów tekstylnych oraz obuwia.
Czy dokonanie oprawy celnej towaru w Polsce przez niemieckiego dostawcę a następnie jego sprzedaż skutkuje obowiązkiem dokonania rejestracji w VAT i jej opodatkowania?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip