Nowelizacja ustawy o VAT, która latem wejdzie w życie, wśród wielu zmian zakłada też zmiany w przepisach dotyczących rozliczania VAT z tytułu importu towarów. Poznaj praktyczne skutki zmian.
Właściciel firmy posiada PZC z agencji celnej z wyliczoną podstawą opodatkowania i VAT-em, fakturę zagraniczną w euro od kontrahenta oraz fakturę od agencji celnej z wyliczonym cłem. Faktura od zagranicznego kontrahenta jest w euro i została przeliczona na złote po kursie z poprzedniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Została zaksięgowana w PKPiR po dacie wystawienia faktury. Z kolei PZC z agencji celnej z kwotami wyliczonymi netto i VAT zaksięgowano do rejestru zakupu do VAT naliczonego, tym samym do VAT należnego. Czy cło z dokumentu PZC należy ująć w PKPiR w kolumnie 10. z datą z PZC? Czy później należy policzyć różnice kursowe w taki sposób: kwota z faktury zagranicznej przeliczona na złote wg kursu z dnia poprzedniego minus kwoty zapłaconych zaliczek w euro przeliczonych na złote wg kursu negocjowanego z bankiem i zaksięgować w PKPiR w odpowiednie rubryki? Czy przedsiębiorca postępuje prawidłowo?
Koszty związane bezpośrednio z transportem sprowadzanych towarów np.: koszty załadunku, czy też opłaty portowe powiększają podstawę opodatkowania importu towarów – wyjaśnił minister finansów w najnowszej interpretacji ogólnej.
Komentowana interpretacja ogólna dotyczy art. 30b ust. 4 ustawy o VAT.
Na podstawie tego przepisu podstawę opodatkowania VAT z tytułu importu towarów powiększa się o koszty dodatkowe ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu (o ile nie zostały włączone do wartości celnej).
Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2015 roku zarówno eksport, jak i import towarów osiągnęły wyższy poziom niż przed rokiem. Eksport wzrósł o 4,7 proc. (do ponad 56,8 mld euro), a import o 0,4 proc. (do blisko 54,8 mld euro).
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2015 roku eksport towarów wzrósł o 5,2 proc. do blisko 42,5 mld euro. Wartość importu spadła natomiast o 1 proc. do 40,4 mld euro. Oznacza to poprawę salda obrotów towarowych i nadwyżkę w wysokości prawie 2,1 mld euro.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip