Podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący importu towarów spoza Unii Europejskiej mogą pokusić się o skorzystanie z uproszczenia, jakim jest procedura importu w ramach art. 33a ustawy o VAT. Stosowanie tej preferencji, o ile korzystne z perspektywy płynności finansowej, to wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu warunków formalnych, które w niektórych przypadkach mogą okazać się znaczącą barierą dla przedsiębiorców.
Przedsiębiorca pierwszy raz importował towar z Wielkiej Brytanii. Otrzymał fakturę od sprzedawcy z datą 24 sierpnia 2021 r., a w dniu 30 sierpnia 2021 r. otrzymał PZC (poświadczone zgłoszenie celne) dokonane przez firmę transportową świadczącą także usługi jako agencja celna. To ta firma dokonała zgłoszenia i zapłaciła należny VAT. W dniu 31 sierpnia 2021 r. została przez ww. przewoźnika wystawiona faktura na VAT z tytułu transportu oraz usługę agencji celnej. Cła w tym przypadku nie ma, ponieważ jest to produkt GB. Podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadzi PKPIR. W jaki sposób zaksięgować powyższe trzy dokumenty? Czy fakturę od sprzedawcy przeliczyć z średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury i jako zakup towarów handlowych wpisać do PKPiR? Jaki ująć VAT i skąd? Czy z faktury przewoźnika? Czy z oryginalnej faktury zakupu towaru przeliczonej z 23 sierpnia 2021 r.? Co z dokumentem PZC? Czy nie uwzględnia się go w księgach?
Pytanie: Spółka zamierza skorzystać z procedury uproszczonej przy imporcie towarów (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT). Po dokonaniu niezbędnych formalności związanych z dokumentacją następuje rozliczenie poprzez wykazanie w polach 25 i 26 deklaracji VAT-7 po stronie sprzedaży oraz w polach 45 i 46 deklaracji po stronie kosztowej. Zatem VAT do rozliczenia w US wynosi zero. Czy oprócz tego rozliczenia powinniśmy składać jeszcze inną deklarację, np. VAT-IM, i czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty VAT do urzędu celnego? Czy w takim przypadku możemy zapłacony VAT odliczyć w urzędzie skarbowym?
Co się zmieniło, jeśli chodzi o obowiązek przedstawiania naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów poświadczających zapłatę VAT wykazanego w deklaracji podatkowej? Sprawdź zmiany w imporcie towarów.
Od lipca 2020 roku przy imporcie towarów można skorzystać z uproszczenia w VAT, tj. rozliczenia podatku bezpośrednio w deklaracji VAT-7. Sprawdź, na przykładach, jak to zrobić.
Więcej podatników może już skorzystać z rozliczenia VAT z tytułu importu towarów do 25. dnia następnego miesiąca. Poznaj szczegóły zmian.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip