Chcesz dowiedzieć się, kiedy można wystawić fakturę korygującą zgodnie z przepisami VAT oraz czy zmiana nabywcy na firmę krajową po sprzedaży zagranicznej jest możliwa? Sprawdź, czy ponowna sprzedaż tego samego urządzenia może być uznana za fikcyjną. Poniżej przedstawione wskazówki naszego eksperta pomogą uniknąć błędów przy wystawianiu faktur korygujących.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
W przypadku transakcji dokonywanych w walucie obcej w praktyce mogą pojawić się wątpliwości dotyczące sposobu wyliczenia kwoty podatku na fakturze końcowej. Poznaj wskazówki eksperta i stanowisko skarbówki.
Zaliczka to termin, którego wyjaśnienia nie znajdziemy w żadnej z regulacji prawnych. Można przytoczyć najwyżej potoczne rozumienie tego pojęcia, które jest bardzo szerokie. Jest to mówiąc najogólniej pewna kwota pieniężna, którą nabywca/usługobiorca daje sprzedawcy/usługodawcy przed spełnieniem przez tego ostatniego swego świadczenia. Stanowi ona kwotę wnoszoną przed wykonaniem umowy, która ma być wykonana w przyszłości. Otrzymana zaliczka wywołuje skutki na gruncie VAT.
Jeżeli organ podatkowy ma nieudowodnione podejrzenia co do tego, czy dana transakcja ma charakter rzeczywisty, nie może odbierać prawa do odliczenia VAT, jeżeli podatnik nie jest w stanie przedstawić innych poza fakturą dowodów na poparcie realności danej transakcji – takie wnioski płyną z wyroku TSUE. Sprawdź komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip