Obowiązują już przepisy, na podstawie których zostały wydłużone terminy na złożenie informacji o cenach transferowych TPR oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Poznaj nowe terminy.
Podmioty powiązane są zobowiązane ustalać ceny na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Najbardziej popularną metodą weryfikacji cen transferowych jest metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej. Ministerstwo Finansów wydało 31 marca 2021 r. objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych omawiające elementy i przykłady zastosowania metody porównywalnej ceny niekontrolowanej.
Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów opublikowane zostały aktualne wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C).
Od początku roku lokalna dokumentacja cen transferowych obejmuje szerszy zakres informacji. Jest to kolejna w ostatnich latach zmiana w zakresie obowiązków związanych z przygotowaniem dokumentacji cen transferowych. Częste zmiany ustaw oraz nowe rozporządzenia w zakresie cen transferowych połączone ze zwiększonym zainteresowaniem organów podatkowych tym obszarem w ostatnich latach powodują, że podatnicy powinni dochowywać jeszcze większej staranności, aby wypełnić ustawowe wymagania.
Ustawodawca postanowił dać podatnikom więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P) oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Sprawdź, w jakim terminie powinna być sporządzona dokumentacja cen transferowych.
Ministerstwo finansów ogłosiło konsultacje podatkowe projektu interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Dokument precyzuje pojęcie transakcji kontrolowanej.
Od 1 stycznia 2021 r. lokalna dokumentacja cen transferowych obejmuje szerszy zakres informacji. Jest to kolejna w ostatnich latach zmiana w zakresie obowiązków związanych z przygotowaniem dokumentacji cen transferowych. Częste zmiany ustaw oraz nowe rozporządzenia w zakresie cen transferowych połączone ze zwiększonym zainteresowaniem organów podatkowych tym obszarem w ostatnich latach powodują, że podatnicy powinni dochowywać jeszcze większej staranności, aby wypełnić ustawowe wymagania. Sprawdź, z jakich elementów składa się lokalna dokumentacja cen transferowych.
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (art. 23q ustawy o PIT) Opublikowano również objaśnienia dotyczące metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, w odniesieniu do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.
Ceny transferowe, zbyt duża liczba wymaganych deklaracji i informacji, rozliczenia VAT, pobór podatku u źródła od płatności za granicę – te zagadnienia sprawiają podatnikom najwięcej problemów - tak wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Polski system podatkowy wg uczestników XI Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG”. Poznaj szczegóły.
Resort finansów poinformował o rozpoczęciu konsultacji podatkowych w zakresie cen transferowych dotyczące domniemania i należytej staranności. Potrwają one do 20 kwietnia br.
Resort finansów przypomniał na Portalu Podatkowym o możliwości złożenia czynnego żalu w zakresie informacji o cenach transferowych (TPR) przez osoby, które nie dopełniły w terminie związanych z tym formalności.
Z początkiem 2021 roku weszły w życie przepisy wydane przez ministra finansów, w których określił on dodatkowe elementy składowe lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip