Nowe przepisy dotyczące cen transferowych nakładają na podatników wiele dodatkowych obowiązków, co w praktyce może powodować dużo komplikacji. A jeśli dodać, że jednym z priorytetów administracji skarbowej jest właśnie weryfikacja cen transferowych w podmiotach powiązanych, to już dziś warto zadbać o właściwe przygotowanie się do nowych regulacji.
Po obejrzeniu szkolenia dowiesz się m.in.:
Upewnisz się ponadto:
Podczas webinarium ekspert wyjaśni, jak przygotować się do nowych przepisów w zakresie cen transferowych. Poznamy też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości związane z tym zagadnieniem.
Uszczelnienie systemu podatkowego poprzez utrudnienie wyprowadzania zysków za granicę za pomocą mechanizmu cen transferowych to cel zmian, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2017 r. Od początku tego roku natomiast weszły w życie przepisy dotyczące sprawozdania o wysokości dochodów i zapłaconego podatku.
Raportowanie w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego to najbardziej problematyczny element zmian podatkowych. Dużym wyzwaniem są też zmiany w zakresie cen transferowych – tak wynika z najnowszego raportu KPMG.
KPMG przeprowadziło badanie wśród 178 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych uczestniczących w VI Kongresie Podatków i Rachunkowości. Jak wynika z raportu najbardziej problematyczne są kwestie m.in. związane z raportowaniem w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
Nowelizacja zasad obejmujących sporządzanie dokumentacji cen transferowych spowoduje, że ich przedstawianie na żądanie organu podatkowego, a także sporządzanie oświadczenia lub uproszczonego sprawozdania obejmie wyłącznie podmioty, które wykazują przychody lub koszty w określonej wysokości.
Próg powiązań kapitałowych pomiędzy podmiotami powiązanymi został zwiększony z 5 do 25 procent. W stosunku do podmiotów o mniejszych powiązaniach kapitałowych nie będą już stosowane przepisy o cenach transferowych. Więcej obowiązków dokumentacyjnych będą miały za to większe jednostki. Nowelizacja przepisów o cenach transferowych została już podpisana przez Prezydenta.
Z obowiązków dokumentacyjnych będą zwolnione firmy o przychodach lub kosztach poniżej 2 mln euro. W przypadku pozostałych firm obowiązki będą proporcjonalne do ryzyka zaniżania dochodów podlegających opodatkowaniu. Takie zmiany zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT i CIT.
Nowelizacja wprowadza do przepisów krajowych trzy dyrektywy unijne, a także wdraża kodeksu postępowania w zakresie dokumentacji cen transakcyjnych. Termin na przyjęcie dyrektyw upływa wraz z końcem 2015 roku.
Projektowane zmiany wpisują się w unijny trend koncentrowania uwagi organów podatkowych na relatywnie dużych podmiotach, zdejmując przy tym część obowiązków dokumentacyjnych i administracyjnych z podmiotów niewielkich – zauważa Samir Kayyali, doradca podatkowy. Sprawdź komentarz eksperta do najnowszych zmian w podatkach dochodowych.
Krajowa ustawa ma na celu zaimplementowanie dyrektyw unijnych, a planowane modyfikacje odbywają się równolegle w ustawodawstwach wszystkich państw UE.
Ryzyko największych uszczupleń fiskalnych występuje zazwyczaj tam gdzie są zawierane istotne kwotowo transakcje, za którymi stoją pokaźne przepływy finansowe.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. w podatkach dochodowych zmieniły się przepisy mające istotne znaczenie dla przedsiębiorców. Dotyczą m.in. zasad i warunków opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), niedostatecznej kapitalizacji oraz cen transferowych. Więcej na ten temat sprawdź w komentarzu ekspertów z KPMG.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi nie dotyczy wszystkich transakcji, a jedynie takich, których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w tym roku świadczeń, przekracza limity określone w przepisach. Przeczytaj więcej!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip