Mimo, że fiskus niedawno wydłużył o kilka miesięcy terminy do wywiązania się z obowiązków dotyczących sporządzenia dokumentacji cen transferowych za 2017 rok, to warto już teraz przygotować się do ich realizacji.
Mamy nową interpretację ogólną, tym razem dotyczy ona dokumentacji cen transferowych. Minister finansów odnosi się w niej m.in. do sposobu ustalenia progów dokumentacyjnych dla transakcji jednego rodzaju, obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, a także ustalenia transakcji jednego rodzaju.
W tym roku po raz pierwszy niektórzy przedsiębiorcy będą składać uproszczone sprawozdanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – na formularzu CIT/TP. Przepisy które weszły w życie na początku zeszłego roku określiły termin jego złożenia identycznie jak dla deklaracji CIT- 8, obecnie jednak trwają prace nad jego wydłużeniem o 6 miesięcy.
Obowiązek składnia oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowych ciąży na podatnikach PIT i CIT. Obowiązuje już rozporządzenie, które daje podatnikom więcej czasu na przygotowanie oświadczenia. Skorzystaj z przykładowych wzorów.
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej 15 marca 2018 r. zostało opublikowane. A to oznacza, że podatnicy będą mieli czas na złożenie dokumentów do końca września.
Część podatników sporządzających dokumentację podatkową transakcji z podmiotami powiązanymi, musi przekazać do urzędu skarbowego także odpowiednie sprawozdanie w tym zakresie, dołączając je do zeznania rocznego.
Jak dowiedziała się nasza redakcja Ministerstwo Finansów szykuje rozporządzenie, które da podatnikom więcej czasu na przygotowanie dokumentacji podatkowej oraz na złożenie CIT-TP i PIT-TP. Oznacza to, że z tych obowiązków będzie się trzeba wywiązać do końca września, a nie do 31 marca.
Dobrze, że ministerstwo finansów widzi problemy podatników, ale szkoda, że nastąpiło to tuż przed 31 marca – ocenia Monika Palmowska, partner w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce.
Od 3 października br. obowiązują nowe regulacje dotyczące cen transferowych. Zawierają one wytyczne co do zawartości danych objętych dokumentacją podatkową. Sprawdź szczegóły.
Od 3 października br. obowiązują nowe regulacje dotyczące cen transferowych. Zawierają one wytyczne co do zawartości danych objętych dokumentacją podatkową. Poniżej kontynuujemy omawianie tego zagadnienia na przykładach.
Zgodnie z ustawami podatkowymi podmioty dokonujące określonych transakcji z podmiotami powiązanymi powinny posiadać przygotowaną dokumentację podatkową, tak aby móc przedstawić ją organom kontroli. Nowe regulacje zawierają wytyczne co do zawartości tej dokumentacji.
Zdarza się, że przedsiębiorstwa prowadzą różna transakcje z gminami. Czy wówczas istnieje obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych? Poznaj stanowisko organów podatkowych i sprawdź zmiany w tym zakresie od 1 stycznia 2018 r.
Od stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dokumentacji cen transferowych. Poznaj najważniejsze obowiązki podmiotów powiązanych, pamiętaj że zakres niezbędnej dokumentacji zależy od skali działalności.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip