Resort finansów przygotował projekty rozporządzeń w zakresie wzorów sprawozdań z realizacji uprzednich porozumień cenowych (APA) oraz projekty zmian rozporządzeń w zakresie cen transferowych.
Resort finansów poinformował, że nie prowadzi prac w zakresie publikacji nowego wzoru powiadomienia w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów. Aktualny jest zatem formularz CbC-P(2).
W roku 2019 ceny transferowe przeszły kolejną rewolucję – jednak niezależnie od wybranego przez podatnika reżimu podatkowego z końcem września należy dopełnić wszystkich obowiązków przewidzianych w ustawie dla transfer pricing. Te jednak różnią się w zależności od wybranych przepisów. Jak złożyć wszystkie wymagane przepisami prawa podatkowego deklaracje i oświadczenia, a jednocześnie nie narazić się na sankcje karno-skarbowe?
Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Na złożenie deklaracji jest czas do końca września.
Rozporządzenie reguluje sposób badania i zapewniania rynkowości transakcji zarówno przez podatnika, jak i przez organ, a dodatkowo w przypadku organu określenie sposobu szacowania ceny transferowej, aby była ona zgodna z zasadą ceny rynkowej. Dowiedz się więcej.
Nowe wersje ustawy o CIT, ustawy o PIT oraz Ordynacji podatkowej, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., zostały już podpisane przez prezydenta. Jedne z kluczowych zmian, które wejdą w życie z początkiem nowego roku, dotyczą obszaru cen transferowych.
Nowe wersje ustawy o CIT, ustawy o PIT oraz Ordynacji podatkowej, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. zostały skierowane do podpisu Prezydenta. Jedne z kluczowych zmian, które wejdą w życie z początkiem nowego roku, dotyczą obszaru cen transferowych.
Znamy już projekt nowelizacji przepisów dotyczących zasady tworzenia dokumentacji cen transferowych. Proponowane rozwiązania zmniejszą obciążenia administracyjne szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dadzą organom skarbowym większy dostęp do danych podatników poprzez raportowanie do KAS dokumentacji MASTER FILE, CBCR i TP-R.
Ministerstwo Finansów uwzględniło w ramach konsultacji społecznych postulat zwolnienia podmiotów krajowych z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Warunkiem jest jednak wykazywanie przez podatników krajowych dochodów podatkowych w odniesieniu do transakcji dokonywanych miedzy podmiotami powiązanymi. Dużym ułatwieniem będzie także podniesienie wartości progów oraz wydłużenie terminu na sporządzenie dokumentacji.
W dniu 16 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o CIT oraz PIT w zakresie cen transferowych. Proponowane zmiany, jeżeli wejdą w życie, spowodują kolejną rewolucję podatkową – większość obowiązujących obecnie przepisów dotyczących cen transferowych zostanie zniesiona i zastąpiona odrębnym rozdziałem regulującym zagadnienia związane z transakcjami zawieranymi pomiędzy podmiotami powiązanymi.
W odpowiedzi na postulat uproszczenia przepisów podatkowych, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw, został przygotowany nowy projekt ustawy zmieniający w znaczny sposób zasady tworzenia dokumentacji cen transferowych. Proponowane rozwiązania dadzą organom skarbowym większy dostęp do danych podatników poprzez raportowanie do KAS dokumentacji MASTER FILE, CBCR i TP-R.
Przedsiębiorcy zobligowani do sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi, których przychody lub koszty przekroczyły w 2017 roku określony ustawowo limit, muszą złożyć do urzędu skarbowego stosowne sprawozdanie. Poniżej kontynuujemy cykl artykułów, który powinien tę czynność ułatwić.
Kluczowym dokumentem dotyczącym cen transferowych sporządzanym za okres od 2017 roku jest Local File, przygotowywany przez podatnika dokonującego transakcji z podmiotami powiązanymi. Do obowiązków podatnika należy także złożenie do urzędu skarbowego oświadczenia o wypełnieniu obowiązku przygotowania dokumentacji Local File. Podatnik odpowiada w oparciu o Kodeks karny skarbowy za prawdziwość treści oświadczenia oraz rzetelność sporządzonej dokumentacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip