Wydłużenie terminów na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR), a także likwidacja wymogu składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informowania organu podatkowego o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu podatkowym. To jedne z wielu zmian, jakie wprowadził Polski Ład. Sprawdź szczegóły zmian.
Polski Ład m.in. wydłużył terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) Zlikwidował też wymóg składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informowania organu podatkowego o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu podatkowym. Rozszerzył też katalog transakcji zwolnionych całkowicie lub częściowo z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dzięki temu przedsiębiorcom łatwiej będzie dopełnić obowiązki.
Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie określenia obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych w odniesieniu do transakcji finansowych obejmujących pożyczki.
Ministerstwo Finansów (Departament Cen Transferowych i Wycen) poinformowało o publikacji interpretacji ogólnej MF w sprawie definicji transakcji kontrolowanej.
Z początkiem 2022 roku wejdzie w życie wiele zmian w przepisach, które w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu zyskały miano rewolucji podatkowej. Skupiając się na wprowadzonych zmianach przedsiębiorcy i księgowi nie powinni jednak zapominać o wywiązaniu się z obowiązków podatkowych wynikających z dotychczasowych regulacji, których ostateczny termin realizacji przypada na koniec mijającego roku.
Minister Finansów wydał obwieszczenie dotyczące rodzaju stopy bazowej i marży na potrzeby transakcji pożyczek, kredytów lub emisji obligacji, warunkujących zastosowanie „safe harbour” finansowego w 2022 roku.
Rząd opublikował uzupełnione wersje projektów rozporządzeń TPR w zakresie podatku PIT i CIT, które podlegają uzgodnieniom zewnętrznym, konsultacjom publicznym oraz opiniowaniu.
Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowane zestawienie odpowiedzi na pytania w zakresie obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych TPR). Dla ułatwienia wywiązywania się z obowiązku raportowania cen transferowych MF przedstawiło odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące informacji o cenach transferowych TPR.
Ministerstwo Finansów przekazało odpowiedzi na uwagi otrzymane w trakcie prekonsultacji zmian przepisów podatkowych w obszarze cen transferowych.
Resort finansów poinformował, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.
1 września 2021 r. opublikowano zarządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 31 sierpnia 2021 zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia Forum Cen Transferowych. Zmiany wprowadzone w zarządzeniu Ministra Finansów z 27 kwietnia 2018 r. w sprawie utworzenia FCT mają charakter organizacyjny oraz dotyczą przyznania nowych kompetencji Przewodniczącemu FCT.
Projekt ustawy wprowadzającej szeroki pakiet zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu obejmuje również nowości w zakresie cen transferowych. Warto zapoznać się z tymi zmianami już dziś, ponieważ część z nich ma charakter upraszczający i zdejmuje nieco obowiązków dokumentacyjnych z przedsiębiorców. Z kolei inne zmiany prowadzą do zwiększenia ryzyka związanego z dokumentowaniem transakcji z podmiotami powiązanymi.
Projekt ustawy wprowadzającej szeroki pakiet zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu obejmuje również nowości w zakresie cen transferowych. Niektóre zmiany mają charakter upraszczający. Jednak są też takie, które prowadzą do zwiększenia ryzyka związanego z dokumentowaniem transakcji z podmiotami powiązanymi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip