Prezydent podpisał ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Ustawa przewiduje m.in. przedłużenie terminów składania oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (oświadczeń TP) oraz informacji TPR w 2022 roku. Poznaj szczegóły.
Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. W projekcie przewidziano m.in. zmianę tzw. ustawy covidowej w zakresie przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.
Przyjęte przez Sejm przepisy przedłużają termin do złożenia informacji TPR (art. 23zf ust. 1 ustawy o PIT i art. 11t ust. 1 ustawy o CIT).
28 kwietnia Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. W projekcie przewidziano również zmianę tzw. ustawy COVIDowej w zakresie przedłużenia terminów na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych na rok 2022.
8 kwietnia 2022 r. weszły w życie zmiany w zakresie nowelizacji rozporządzeń w sprawie dokumentacji cen transferowych, które mają na celu ich dostosowanie do przepisów ustaw o podatku dochodowym, zmienionych w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu.
Na stronach RCL opublikowano projekty rozporządzeń w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie PIT i CIT.
Zarówno pandemia COVID-19, jak i wiele grup kapitałowych mają zasięg globalny, dlatego negatywne konsekwencje pandemii mogą w dużym stopniu dotknąć właśnie ten rodzaj podmiotów gospodarczych. W tej sytuacji warto poznać wytyczne dotyczące obowiązków związanych z cenami transferowymi.
Zmiany w zakresie nowelizacji rozporządzeń w sprawie dokumentacji cen transferowych, które weszły w życie 8 kwietnia 2022 r., mają na celu ich dostosowanie do przepisów ustaw o podatku dochodowym, zmienionych w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu.
Weszły w życie rozporządzenia MF nowelizujące przepisy wykonawcze w sprawie cen transferowych w zakresie PIT oraz CIT. Nowe regulacje mają związek ze zmianami w ustawach o podatku dochodowym wprowadzonych przez Polski Ład.
Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji podatkowych dotyczących projektu objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych nr 6: metoda ceny odprzedaży. Konsultacje potrwają do 30 kwietnia 2022 r.
To już pewne, podatnicy CIT mają więcej czasu na rozliczenie roczne. Rozporządzenie MF z 17 marca 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 639) zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Obowiązują już rozporządzenia MF zmieniające przepisy wykonawcze w sprawie cen transferowych w zakresie PIT oraz CIT. Nowe regulacje mają związek ze zmianami w ustawach o podatku dochodowym wprowadzonych przez Polski Ład.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip