16 września br. weszły w życie przepisy wprowadzające zmiany do rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie informacji o cenach transferowych. Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów wykonawczych w tym zakresie do zmian na poziomie ustawowym, dokonanych w ramach tzw. Polskiego Ładu 3.0.
Ukazały się teksty jednolite rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2023 r., poz. 1813 i wszedł w życie 7 września 2023 roku.
Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2023 r., poz. 1783 i wszedł w życie 4 września 2023 roku.
Pytanie: Czy na spółce jawnej i jej wspólnikach ciążą jakieś obowiązki w zakresie cen transferowych związane z: 1. wystawieniem weksla in blanco i jego poręczeniem przez wspólników; 2. podpisaniem przez spółkę oświadczenia o poddaniu się egzekucji z majątku spółki? Czy wystąpią u wspólników nieodpłatne świadczenia w związku z udzielanym poręczeniem? W spółce jawnej wspólnikami są trzy osoby fizyczne – małżeństwo (po 45% udziałów) i ich syn (10% udziałów) będący w związku małżeńskim. Zarówno w małżeństwie wspólników, jak i u syna nie ma rozdzielności majątkowej. Spółka jawna zawarła umowę kredytu, w której jednym z zabezpieczeń jest weksel in blanco poręczony przez 3 wspólników i małżonkę jednego z nich (niebędącą wspólnikiem). Wspólnicy i spółka są to podmioty powiązane, a transakcja poręczenia czy gwarancji jest transakcją kontrolowaną, której wartość określa suma gwarancyjna, podlegającą obowiązkom w zakresie cen transferowych, zgodnie z art. 23x ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Weksel nie ma określonej kwoty. Bank ma prawo wystawić go na wartość pokrywającą wszelkie zobowiązania spółki wraz z odsetkami, prowizjami itp. Tak więc wartość poręczenia (sumy gwarancyjnej) nie jest znana. Spółka podpisała także oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty przekraczającej progi określone w art. 23w ust. 2 ustawy PIT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
czyprzypadku transakcji finansowych jaką jest usługa poręczenia lub gwarancji obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2023 r., poz. 1349 i wszedł w życie 14 lipca 2023 roku.
Ogłoszono nowy tekst jednolity Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2023 r., poz. 1129 i wszedł w życie 19 czerwca 2023 roku.
Resort finansów poinformował w komunikacie z 10 maja br., że podmiot zobowiązany do złożenia Informacji TPR za rok 2022 może zamieścić treść oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych z wykorzystaniem formularza TPR-C (TPR-P) w wariancie 4 w Sekcji F Dodatkowe informacje.
Pomimo tego, że termin na złożenie zeznań podatkowych CIT za poprzedni rok, ustawowo przypadający na koniec marca, został przesunięty na 30 czerwca br., podatnicy nie powinni zapominać o innych ważnych obowiązkach sprawozdawczych za 2022 rok i poprzedzający, z których powinni wywiązać się do 31 marca br.
Kto musi przekazać fiskusowi informację IFT-2R za 2022 rok
Jakie podmioty sporządzają lokalną i grupową dokumentację cen transferowych
Dla których informacji TPR obowiązuje 31 marca jako termin ich złożenia
Jakie informacje muszą złożyć spółki nieruchomościowe, a jakie ich wspólnicy
Resort finansów poinformował o rozpoczęciu konsultacji podatkowych dotyczących projektu objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych nr 6: Metoda koszt plus. Konsultacje potrwają do 17 marca 2023 r.
W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Obwieszczenie wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r.
6 grudnia br. odbyło się kolejne posiedzenie Forum Cen Transferowych. W spotkaniu oprócz przedstawicieli Ministerstwa Finansów brali udział reprezentanci biznesu, firm doradczych, organizacji zajmujących się problematyką cen transferowych.
Resort finansów poinformował, że na stronach RCL opublikowano projekty rozporządzeń Ministra Finansów zmieniających rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku PIT i CIT, które podlegają uzgodnieniom zewnętrznym, konsultacjom publicznym oraz opiniowaniu.
Resort finansów opublikował zaktualizowane zestawienie odpowiedzi na pytania w zakresie obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych TPR).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip