Proponowane przez Sejmową Komisję „Przyjazne Państwo” zmiany w Kodeksie pracy mają ułatwić pracodawcom realizację obowiązku kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie. Na czym polegają te zmiany przeczytasz w tekście.
Pytanie: Moja firma wykupiła pakiet usług medycznych z zakresu medycyny pracy i zakładowej opieki lekarskiej. Czy wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodu dla firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zajmuję się rozliczaniem spraw kadrowych w niewielkiej firmie elektrycznej. Czy pracowników zatrudnianych na stanowiskach elektromonterów powinnam kierować na badania psychologiczne, czy badaniom takim podlega tylko kierowca? Jakie stanowiska pracy wymagają przejścia pozytywnych badań psychologicznych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jesteśmy firmą handlową. Zatrudniamy na etacie jednego kierowcę (samochód dostawczy do 3,5 t). W związku z tym, że kierowca ma dużo wolnego czasu, to chcemy zmienić mu stanowisko na „pomoc magazyniera-kierowca”. Czy w związku ze zmianą stanowiska pracownik musi nadal prowadzić ewidencję prowadzenia pojazdu, załadunek, przerwy itp.? Czy taka zmiana stanowiska wymaga skierowania na dodatkowe badania lekarskie? Czy taką zmianę trzeba zgłosić wcześniej do związku zawodowego reprezentującego pracownika? – pyta kadrowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip