Jakie są zasady księgowania rezerw na przyszłe zobowiązania wynikające z umowy z NFZ

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 5 września 2024
Pytanie: Spółka zawarła umowę z NFZ na świadczenia medyczne. Spółka na tej umowie nie zarabia i co pół roku następuje rozliczenie. Jeżeli otrzymane środki są większe niż koszty, spółka zwraca niewykorzystane środki. Jeżeli otrzymane środki są mniejsze niż koszty, to NFZ nie dopłaca, spółka ponosi te koszty sama. Gdy spółka otrzymała wynagrodzenie z tytułu ryczałtu, to zaksięgowała je jako rozliczenie międzyokresowe przychodów. Co miesiąc dokonuje księgowania w przychody kwoty odpowiadającej kosztom danego okresu. Okazało się, że w okresie następnym płatnik dokonuje pomniejszenia części środków z tytułu zapłaty za hospitalizację mieszkańców obszaru objętego opieką klienta, tę kwotę częściowo należy zwrócić. Czy w związku z powyższą sytuacją w okresie, w którym spółka otrzymała wynagrodzenie, należy w księgach rachunkowych zawiązać rezerwę na zwrot części otrzymanych od płatnika środków i ująć ją jako rezerwę na koszty operacyjne? Umowa trwa od grudnia 2022 roku do końca 2025 roku. Spółka na koniec umowy, czyli po rozliczeniu ostatniego okresu będzie musiała zwrócić wskazaną kwotę z tytułu umniejszeń NFZ-owi, ponieważ ostatnie umniejszenie nie będzie miało zastosowania, bo nie będzie już kolejnego ryczałtu. Czy prawidłowe będzie zaksięgowanie rezerwy na przyszłe zobowiązanie wynikające z tej umowy w koszty operacyjne w kwocie ustalonej proporcjonalnie do danego okresu?
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie są kryteria tworzenia rezerwy zgodnie z ustawą o rachunkowości;

W jakim momencie należy zaksięgować rezerwę na zwrot środków do NFZ, jeśli środki te będą podlegały pomniejszeniu?

Czy tworzenie rezerwy na bieżąco, proporcjonalnie do okresów rozliczeniowych, jest prawidłowe.

Polecamy też:

Rozliczenia międzyokresowe w praktyce. 6 przykładów księgowań

Ujmowanie ustanowienia i rozwiązania rezerw w podstawie opodatkowania oraz wpływ rezerw powstałych przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania na obowiązek z zakresu wstępnej korekty przychodów i kosztów (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2024 r., 0114-KDIP2-2.4010.605.2023.1.PK)

Sprawdź, jaki jest sposób księgowania rezerwy na zwrot dotacji

Rezerwy na niewykorzystane urlopy - przykłady ewidencji księgowej

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz