Darowizny dla powodzian – sprawdź przykłady ewidencji księgowej

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 17 października 2024
Darowizny dla powodzian – jak księgować i rozliczyć podatkowo

Ostatnie tygodnie wiążą się z przekazywaniem pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym we wrześniowej powodzi. Równolegle niezależnie przekazywane są także darowizny na inne cele. Skorzystaj z gotowych wskazówek, jak księgowo ująć darowizny i jak je wykazywać w deklaracjach podatkowych?

Przekazanie darowizny towarów, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu m.in. nabycia tego towaru, wiąże się z koniecznością wykazania VAT należnego.

Zastosowanie znajduje podstawowa stawka podatku, jednak dla darowizn towarów i usług przekazywanych w związku z pomocą poszkodowanym wskutek powodzi obowiązuje 0% stawka VAT. Preferencja dotyczy wsparcia realizowanego za pośrednictwem podmiotów organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju kataklizmach, czyli organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Więcej na ten temat czytaj w Portalu FK:

Darowizna ta powinna być udokumentowana umową. Do celów VAT darowiznę można natomiast potwierdzić dokumentem wewnętrznym. Nie wystawiamy w tym przypadku faktury VAT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak wykazać przekazane darowizny w deklaracji JPK_V7,
  • Jak wykazać przekazane darowizny w deklaracjach PIT i CIT,
  • Jak ująć księgowo przekazanie takiej darowizny.

Polecamy też:

Pozostało jeszcze 76% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz