Klęski żywiołowe a ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych – praktyczne wyjaśnienia

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 26 września 2024
Klęski żywiołowe a ulgi podatkowe – jak uzyskać i księgować

Dramatyczne skutki sytuacji powodziowej w południowej Polsce, skutkowały wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Wiąże się to z wieloma preferencjami podatkowymi, w postaci odroczenia terminów podatkowych czy zerowej stawki VAT dla darowizn związanych z usuwaniem skutków powodzi. Rozwiązania te nie zastępują przy tym dotychczasowych ulg, a stanowią ich uzupełnienie. Sprawdź jak księgowo i podatkowo rozliczać ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Przepisy Ordynacji podatkowej nie pozwalają podatnikom na występowanie z wnioskiem o umorzenie podatku. Z kolei zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Ze względu na to, nawet w przypadku planowania złożenia wniosku o umorzenie przed terminem płatności podatku, konieczne jest wstrzymanie się z tym wnioskiem do dnia następującego po terminie płatności podatku. Wcześniej nie ma zaległości podatkowej, a wniosek o umorzenie podatku byłby bezskuteczny.

Podstawowe warunki udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Zgodnie z podstawową zasadą organ podatkowy może udzielić ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w przypadkach uzasadnionych:

  • ważnym interesem podatnika,
  • interesem publicznym.

W Ordynacji podatkowej nie zawarto jednoznacznych definicji tych pojęć. Na podstawie orzecznictwa można przytoczyć poniższe definicje.

Ważny interes podatnika -sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości podatkowych uregulować. Ważny interes podatnika wiąże się przykładowo z utratą możliwości zarobkowania, utratą losową majątku.

Przy podejmowaniu decyzji organ powinien uwzględniać nie tylko osobistą sytuację majątkową podatnika, lecz także związek, jaki zachodzi pomiędzy obniżeniem zdolności płatniczej a zajściem wypadków powodujących i uzasadniających niemożność zapłaty. Umorzenie jest uzasadnione w przypadkach spowodowanych działaniem czynników, na które podatnik nie mógł i nie może mieć wpływu i które są niezależne od sposobu jego postępowania. Z pewnością do takich czynników zaliczają się klęski żywiołowe.

Interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są możliwe ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych;
  • Jakie są warunki uzyskania ulg podatkowych;
  • Jak wygląda procedura ubiegania się o uzyskanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych;
  • Jakie konsekwencje w podatkach pojawią się w związku z uzyskaniem ulgi;
  • Jak księgować decyzję w sprawie udzielenia ulgi w różnych podatkach.

Polecamy też: 

Co zrobić, jeśli w wyniku powodzi pracodawca utracił dokumentację pracowniczą

Darowizna w księgach rachunkowych - kluczowe zasady i pułapki, których musisz unikać

Pomoc dla powodzian ze zwolnieniem od cła i VAT importowego

0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz