Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązują nowe wzory formularzy VAT-8 i VAT-9M. Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie, które wprowadza zmiany w deklaracjach podatkowych. Dowiedz się, kto musi składać te deklaracje oraz jakie zmiany wprowadzono w 2025 roku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zmiany w podatkach 2026. Poznaj zapowiedzi Rządu
Kiedy przemieszczenie towarów do innego państwa członkowskiego to nietransakcyjne WDT
Nowe przepisy umożliwią polskim podatnikom korzystanie w innych państwach członkowskich ze zwolnień o podobnym charakterze do zwolnienia podmiotowego. Nowelizacja wprowadza też zmianę sposobu ustalania miejsca świadczenia niektórych wirtualnie świadczonych usług. Dowiedz się, jak te zmiany mogą wpłynąć na rozliczanie VAT. Upewnij się, na czym polega procedura SME i jakie korzyści przynosi dla małych firm.
Poznaj praktyczne skutki zmian w VAT!
Już 28 stycznia 2025 r. zapraszamy na wyjątkowe szkolenie „Zmiany w VAT 2025.
Praktyczny przewodnik po stosowaniu i skutkach nowych przepisów”. Podczas warsztatu poznasz kluczowe zmiany w przepisach VAT oraz dowiesz się, jak efektywnie dostosować się do nowych regulacji, aby uniknąć ryzyka podatkowego.
Zapisz się teraz i zyskaj pewność działania zgodnie z przepisami!
W tekście omawiamy najważniejsze rozwiązania wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT.
1. Przepisy wprowadzające procedurę SME
Najważniejsze zmiany wprowadzane nowelizacją ustawy o VAT polegają na dodaniu przepisów określających tzw. procedurę SME.
Jak jest teraz
Przepisy zwalniają od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.
Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie naliczają VAT należnego oraz zwolnieni są z większości obowiązków w zakresie VAT, np. nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT (zob. art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).
Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT są wymienione kategorie podatników, którzy nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Dotyczy to między innymi podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju (art. 113 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT). Powoduje to, że obecnie podatnicy zagraniczni nie mogą korzystać w Polsce ze zwolnienia podmiotowego.
Podobnie jest w innych państwach członkowskich. W konsekwencji polscy podatnicy nie mogą korzystać w innych państwach członkowskich ze zwolnień podmiotowych.
Jak będzie po zmianach
Do końca 2024 roku wszystkie państwa członkowskie mają wdrożyć dyrektywę 2020/285[1], która przewiduje możliwość korzystania ze zwolnień dla małych przedsiębiorstw (w Polsce jest to wspomniane zwolnienie podmiotowe) przez podatników z innych państw członkowskich (w ramach tzw. procedury SME). Dlatego też omawiany projekt przewiduje:
1) dodanie art. 113a ustawy o VAT określającego zwolnienie podmiotowe, z którego korzystać mogą podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w państwie członkowskim innym niż Polska; organem podatkowym właściwym dla takich podatników w zakresie VAT będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście (projektowany art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Oglądaj szkolenie online i sprawdź, praktyczne skutki zmian w VAT:
Polecamy też:
Małe firmy z Polski będą mogły korzystać z podmiotowego zwolnienia od VAT także w innych państwach Unii Europejskiej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, która została przygotowana w Ministerstwie Finansów. Jej celem jest dostosowanie krajowych przepisów do regulacji unijnych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Samoidentyfikacja nabywców pod kątem wystawiania faktur w przyszłym KSeF – poznaj wyjaśnienia MF
MF o zmianach dotyczących składania pism w sprawach WIS, WIA, WIP i WIT od 1 lipca 2024 r.
Uwaga! Od 1 lipca 2024 r. minister finansów wprowadza zmiany w JPK_VAT
MF o zwiększeniu limitu sprzedaży pod kątem zwolnienia z VAT
Ministerstwo Finansów pracuje nad podniesieniem limitu obrotów, które uprawniają do stosowania podmiotowego zwolnienia od VAT. Tak wynika z wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego, udzielonej na antenie jednej ze stacji radiowych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wartość usług pośrednictwa ubezpieczeniowego a zwolnienie podmiotowe
Świadczenie usług hipoterapii oraz nauki języków obcych a zwolnienie podmiotowe
Biuro rachunkowe prowadzone w formie spółki a zwolnienie podmiotowe
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.