Przepisy zwalniają od podatku VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe.
Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie naliczają podatku VAT należnego oraz zwolnieni są z większości obowiązków w zakresie VAT.
Ze zwolnienia tego korzystać mogą między innymi podatnicy świadczący usługi dzierżawy. Wśród przepisów art. 113 ust. 13 ustawy o VAT nie ma bowiem przepisu wyłączającego możliwość korzystania z tego zwolnienia przez podatników świadczących usługi dzierżawy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy wartość świadczonych przez właściciela działki usług pośrednictwa ubezpieczeniowego jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Polecamy też:
Podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych muszą ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej. Jaki jest limit zwolnienia u przedsiębiorcy, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2022 roku, a dopiero w sierpniu 2023 roku wystawił pierwszą fakturę dla osoby fizycznej? Sprawdźmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Biuro rachunkowe prowadzone w formie spółki a zwolnienie podmiotowe
Wybór zwolnienia podmiotowego na 2023 rok a obowiązek korekty
Poznaj nowości w kasach rejestrujących 2023. Zmienione przepisy już obowiązują
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.