Trwają prace nad projektem zmian w VAT wprowadzającym do ustawy katalog wyrobów, co do których podatnik będzie miał obowiązek zapłaty VAT w terminie 5 dni.
Prezydent podpisał już ustawę wprowadzającą obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności dla określonych branż. Nasz ekspert zwraca na pewne niekonsekwencje w nowych przepisach.
Od 1 września 2019 r. wchodzą w życie zmiany w treści art. 96b ustawy o VAT. Zmieniły się w związku z tym zasady prowadzenia wykazu podatników VAT. Poznaj obowiązujące zmiany.
Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany m.in. w odniesieniu do wyrejestrowania podatników VAT. Przepisy zaczną obowiązywać już od września 2019 r.
Zmiana zasad wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny, zastąpienie deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym przekształconym plikiem JPK_VAT, czy też wprowadzenie nowej definicji pierwszego zasiedlenia – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o VAT, która właśnie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Niektóre zmiany wchodzą w życie już od września.
Oprócz regulacji dotyczących wprowadzenia tzw. białej listy podatników, zmiany w VAT zakładają m.in.:
- zmianę definicji pierwszego zasiedlenia i opodatkowania dostaw nieruchomości
- wprowadzenie nr NIP na paragonach
- sankcje związane z wystawianiem paragonów bez nr NIP
- rozszerzenie wyłączeń w zakresie tzw. zwolnienia podmiotowego.
Skorzystaj z praktycznych warsztatów, dzięki którym będziesz wiedział, jak dobrze przygotować się na nowe przepisy i nie popełnisz błędów w rozliczeniach VAT.
Wstęp:
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
Resort finansów przygotował kolejne zmiany w VAT. Nowe przepisy dotyczą opodatkowania transakcji łańcuchowych, dokumentowania WDT oraz rozliczania transakcji w ramach magazynu call-of stock. Sprawdź, jak stosować nowe przepisy w praktyce.
Resort finansów podejmuje kolejne działania zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego. Świadczy o tym przyjęty Wieloletni Plan Finansowy państwa na lata 2019-2022.
Od kiedy obowiązuje nowa definicja pierwszego zasiedlenia?Co w praktyce oznaczają przepisy, które weszły w życie od 1 września 2019 r.
Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany polegające m.in. na wprowadzeniu ułatwień dla komorników oraz organów egzekucyjnych w wywiązywaniu się przez nich z obowiązków płatnika podatku, w szczególności w sytuacjach, gdy kontakt z podatnikiem (dłużnikiem) jest utrudniony.
Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany mające wpływ m.in. na zakres zwolnienia przedmiotowego przy sprzedaży nieruchomości. Sprawdźmy, co w praktyce oznaczają te przepisy.
Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął - oprócz zmian wprowadzających obowiązkowy split payment - także przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe.
Po wakacjach wejdzie w życie kolejna nowelizacja VAT. Zmian jest dużo, już dziś warto się do nich przygotować.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip