Prezydent podpisał właśnie ustawę z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach - to jeden z celów nowych przepisów.
Nowelizacja ustawy o VAT z 4 lipca 2019 r. wprowadziła zmianę polegającą na połączeniu składania VAT-7/VAT-7K z przesyłaniem JPK_VAT.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, w którym poruszymy następujące zagadnienia:
Prowadzący:
dr Katarzyna Trzpioła, specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wykładowca i szkoleniowiec
Wstęp:
Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych została już opublikowana. Ustawa wprowadza regulacje, które mają wzmocnić płynność finansową przedsiębiorstw poprzez ograniczenie zatorów płatniczych.
Czy na podstawie przepisów nowej Ordynacji podatkowej pełnomocnik będzie miał możliwość załatwienia każdej sprawy za mocodawcę przed organami skarbowymi? Sprawdźmy.
Podatnicy i płatnicy w rozliczeniach z urzędem skarbowym będą posługiwać się tylko jednym rachunkiem bankowym. Zmiany już od 1 stycznia 2020 roku.
Zgodnie z nowymi przepisami dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z katalogu składników wynagrodzenia, które są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dowiedz się więcej na ten temat.
Pomimo tego, że zmiany dotyczące prowadzenia i przechowywania akt osobowych obowiązują od 1 stycznia 2019 r. wiele osób prowadzących sprawy kadrowo-płacowe w firmie ma ciągle problemy. W tekście przypominamy, jak prowadzić akta osobowe po zmianie przepisów, jak je przechowywać, a także jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy i gdzie obecnie przechowywać wnioski urlopowe.
Z tekstu dowiesz się m.in.:
Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, który trafił właśnie do senatu, ma na celu zapobieganie negatywnemu dla finansów przedsiębiorstw zjawisku zatorów płatniczych powstałych na skutek zbyt długiego oczekiwania na zapłatę za wykonywane dostawy i usługi. Na czym polegają zmiany?
1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (tzw. Mandatory Disclosure Rules), które w naszej ocenie diametralnie wpłyną na codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Może się okazać, że przedsiębiorstwo w toku bieżącej działalności gospodarczej podejmuje działania zmierzające do powstania schematów podatkowych. Co zrobić, aby uniknąć odpowiedzialności za przestępstwo skarbowe?
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 675 zostały już opublikowane przepisy dotyczące kas online. Zobacz, kto i kiedy w pierwszej kolejności musi wymienić kasę na nową.
Od nowego roku, jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 50 pracowników sam będzie mógł pełnić zadania służby BHP. Uwaga! Jest jednak jeden wyjątek. Kogo dotyczy?
Od 1 stycznia 2019 r. nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki. Co to oznacza w praktyce. Co jeszcze się zmieni? Sprawdźmy na przykładzie.
W dniu 16 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o CIT oraz PIT w zakresie cen transferowych. Proponowane zmiany, jeżeli wejdą w życie, spowodują kolejną rewolucję podatkową – większość obowiązujących obecnie przepisów dotyczących cen transferowych zostanie zniesiona i zastąpiona odrębnym rozdziałem regulującym zagadnienia związane z transakcjami zawieranymi pomiędzy podmiotami powiązanymi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip