Prezydent podpisał ustawę z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów unijnych, mających przeciwdziałać oszustwom w VAT w sektorze e-commerce.
Zmiany dotyczące ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na dziecko czy najmu mieszkania przez małżonków to tylko część nowości, jakie wkrótce czekają podatników. Wszystko za sprawą ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która oprócz zmian w VAT (tzw. pakiet SLIM VAT 3) wprowadza też zmiany w ustawie o PIT.
Zapraszamy do przeglądu nowych treści opublikowanych w ostatnim tygodniu. Sprawdź, co się działo w Portalu FK.
Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów Kodeksu pracy. Celem nowych rozwiązań jest m.in. umożliwienie pracodawcom, w uzasadnionych przypadkach, wprowadzenia prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a także wprowadzenia regulacji dotyczących pracy zdalnej.
Podatnicy mają obowiązek informowania fiskusa o dokonanych transakcjach z podmiotami spoza kraju. Następuje to poprzez składanie informacji podsumowujących w wersji elektronicznej. Zobacz, jak zrobić to poprawnie po ostatniej zmianie przepisów w tym zakresie.
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów kontroli celno-skarbowej. Nowe regulacje ułatwią przeprowadzanie takich kontroli na odległość, co ma również znaczenie w czasie pandemii COVID-19.
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym. W sobotę 19 września 2020 r., weszła w życie nowelizacja ustawy. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikają także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora.
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadza nieznane do tej pory w polskim prawie handlowym tzw. prawo holdingowe. Projekt przewiduje ponadto nowe zasady funkcjonowania organów spółek kapitałowych. Więcej o nowych przepisach i o tym, jak przygotować się do zmian - w komentarzu ekspertów.
Już niedługo zaczną obowiązywać ułatwienia dotyczące przepisów w zakresie składanych informacji w zawiadomieniu ZAW-RN, dotyczą one wydłużenia terminu do złożenia zawiadomienia i zmiany właściwości urzędu skarbowego w tym zakresie.
Nowelizacja specustawy wyłączyła obowiązek rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych przez poszkodowanych w wyniku pandemii dłużników. Poznaj szczegóły tych rozwiązań.
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców – to tylko niektóre ze zmian wchodzących w życie w styczniu i w lutym 2020 roku. Jakie jeszcze korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania przynosi Nowy Rok?
W 2020 r. zmiany w zakresie prawa bilansowego są niewielkie, warto więc np. przeanalizować stosowanie lub rezygnację z uproszczeń. Skorzystaj ze wskazówek eksperta i zobacz, co zmienić w polityce rachunkowości?
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział:
- co zmienia się w rachunkowości w 2020 roku;
- na jakie uproszczenia warto zwrócić uwagę;
- jak ująć zmianę polityki rachunkowości wynikającą z wdrożenia KSR.
Od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Sprawdź szczegóły.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip