W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06 pracodawca, który nie wliczał do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego składników wynagrodzenia, co do których przepisy płacowe wprost nie stanowiły, że przysługują one pracownikowi także za okres choroby, a od których były potrącane składki na ubezpieczenie chorobowe i pracodawca nie jest w stanie udokumentować ich wypłaty za okres choroby, powinien na wniosek pracownika ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku w celu uwzględniania tych składników. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak płatnik składek powinien rozliczyć kwotę wyrównania zasiłku w dokumentach rozliczeniowych oraz czy ma obowiązek sporządzenia korekty dokumentów, w których zostały rozliczony zaniżony zasiłek.
Pracownicy, którym pracodawcy naliczali w ciągu ostatnich 3 lat zaniżone świadczenia chorobowe, mogą występować z wnioskiem do pracodawcy o dokonanie korekty wypłaconych wynagrodzeń za czas choroby, zasiłków chorobowych, zasiłków opiekuńczych, zasiłków macierzyńskich oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli zasiłki z ubezpieczenia chorobowego wypłacał ZUS - wniosek o wyrównanie pracownik powinien złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale (inspektoracie) ZUS. Jak pracodawca powinien wyrównać świadczenia chorobowe dowiesz się z tekstu
Pytanie: Na czym polega różnica w rozliczaniu ZUS, gdy pracodawca zatrudnia do 20 pracowników i gdy zatrudnia ponad 21? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba zatrudniona na umowę zlecenia przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Osoba ta jest zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiada wymagany 180-dniowy okres wyczekiwania. Moja firma ma prawo do wypłat zasiłków. W związku z powyższym, kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy: ZUS czy firma zatrudniająca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy. Co to oznacza w praktyce dla ciężarnej kobiety, która prowadzi działalność gospodarczą i pracuje na etacie? Na jakie będzie mogła liczyć świadczenia? Czy będzie przysługiwało jej becikowe, zasiłek macierzyński? Czy w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego może nie opłacać składek na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie dokumenty należy przekazać do ZUS w celu przyznania pracownikowi zasiłku macierzyńskiego? Zatrudniam 1 pracownicę, która 1 września br. chce przejść na urlop macierzyński, a ponieważ jest to dla mnie nowa sytuacja, nie wiem, co należy robić. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Małżonka zatrudnionego w naszej firmie pracownika przebywa w szpitalu i nie może się opiekować dziećmi (2 dzieci w wieku poniżej 8 lat oraz 1 powyżej 14 lat). Pracownik chciałby za pośrednictwem naszej spółki wystąpić do ZUS o udzielenie zasiłku opiekuńczego. Jakie zaświadczenie lekarskie należy przedłożyć? Wystawione na pracownika, na dziecko, którym będzie się pracownik opiekował, czy też na chorą małżonkę? Jaka dokumentacja jest potrzebna do ZUS, jaka dokumentacja powinna znajdować się w spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osobie prowadzącej działalność gospodarczą jednoosobowo przysługuje opieka nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak należy postąpić z wypłatą zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy zatrudnionej na czas określony do 31 lipca 2007 r., która ma termin porodu na 25 czerwca 2007 r. Zatrudniam 21 pracowników i wypłacam tej pracownicy zasiłek chorobowy. Jak mam postąpić po ustaniu zatrudnienia. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip