W przypadku niektórych usług zdarza się, że podatnik zawiera umowy, na podstawie których otrzymuje fakturę za okres dłuższy niż miesiąc. Zazwyczaj im dłuższy okres, którego dotyczy zapłata tym korzystniejsza cena. Pamiętaj jednak, że nie zawsze z takiej faktury możesz odliczyć VAT za okres, w którym ją otrzymałeś.
Pytanie: Byłemu pracownikowi naszej firmy zamierzam wypłacić wynagrodzenie, do którego ma prawo z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Dodam, że umowa o zakazie konkurencji została podpisana z dniem rozwiązania umowy o pracę (pracownik był zatrudniony do 6 listopada 2007 r. i w tym właśnie dniu została podpisana umowa o zakazie konkurencji). Czy powinniśmy potrącić składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia należnego z tytułu umowy o zakazie konkurencji? Czy taka wypłata jest świadczeniem stanowiącym wynagrodzenie, czy nie? Co z kosztami uzyskania przychodu i kwotą wolną przy rozliczeniu takiej wypłaty? Jak należy wykazać taką wypłatę w PIT-11? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zaksięgować fakturę pro forma jako dokument handlowy na potwierdzenie dokonania zapłaty na zaliczkę za towar, biorąc pod uwagę art. 20 ust. 4 ustawy o rachunkowości?
Pytanie: Wpłaciłam zaliczkę na zakup nieruchomości i otrzymałam fakturę. Na jakich kontach powinnam ją zaksięgować? Gdzie wykazać ją w bilansie?
Pytanie: W której pozycji bilansu należy wpisać w 2006 r. kwotę, która była w bilansie 2005 r. w pasywach - odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) - 20.000,50 zł? - pisze księgowa z Torunia.
Pytanie: Jakie mam obowiązki wobec urzędu skarbowego w związku z zatrudnieniem rencisty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR - pisze przedsiębiorca z Mławy.
Pytanie: Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca. W grudniu 2006 r. wynagrodzenie nie zostało wypłacone pracownikowi ze względu na brak środków pieniężnych na rachunku firmy. Wypłaty dokonano dopiero 2 stycznia 2007. Jakie koszty uzyskania przychodów powinny być potrącone, czy ustalone na 2006 r.? Czy w PIT-11 za 2006 r. należy wykazać niewypłacone wynagrodzenie za grudzień oraz koszty uzyskania przychodów za 12 miesięcy? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Jak należy sporządzić listę płac za grudzień 2006 r. w przypadku wypłaty grudniowych wynagrodzeń za pracę w styczniu 2007 r.? Czy obowiązują nowe stawki ze stycznia 2007r.? – pyta księgowa z Drobina.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip