Czy udostępnianie sali gimnastycznej w budynku szkoły osobom fizycznym podlega opodatkowaniu według preferencyjnej stawki VAT? Dyrektor KIS wyjaśnia, jak klasyfikować tego typu usługi, gdy obiekt nie jest formalnie uznany za obiekt sportowy. Sprawdź, jaka stawka VAT ma zastosowanie oraz do jakiego grupowania PKWiU należy przypisać tego rodzaju świadczenia.
Po przeczytania artykułu:
Polecamy też:
Usługi noclegowe w schroniskach dla uczniów ze szkół niepublicznych – co z VAT
Rozbudowa terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych – co z odliczeniem VAT
Nagroda sportowa przyznana uczniom – czy trzeba pobrać podatek dochodowy i wystawić PIT-11
Rozliczasz klientów wynajmujących nieruchomości? NSA podjął przełomową uchwałę, która może wpłynąć na wysokość podatku od nieruchomości dla wynajmowanych mieszkań. Sprawdź, skutki uchwały, aby uniknąć błędów w rozliczeniach.
Istota zagadnienia, które zostało przedłożone NSA do wyjaśnienia odnosiła się do kwalifikacji dla celów zastosowania właściwej stawki podatku od nieruchomości, budynków mieszkalnych lub ich części, które są własnością podatników prowadzących działalność gospodarczą, a które są wynajmowane przez nich w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych najemców.
Podatek od nieruchomości dla wynajmowanych mieszkań – sprzeczne interpretacje
W zakresie spornego zagadnienia od dłuższego czasu w orzecznictwie były reprezentowane dwa odmienne stanowiska.
Według pierwszego, niekorzystnego dla podatników, prowadzenie przez wynajmującego działalności gospodarczej w oparciu i dzięki budynkom lub lokalom mieszkalnym przesądza, że pozostają one zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca wynajmujący budynek mieszkalny lub odpowiednio jego część na cele mieszkalne powinien opłacać podatek według stawek, których maksymalną wartość wyznacza art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b u.p.o.l., gdyż jest to budynek mieszkalny lub jego część zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zgodnie z tą linią orzeczniczą prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie najmu lokali mieszkalnych przesądza, że lokale te pozostają zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Odmienny, korzystny dla podatników, pogląd prezentowała druga grupa orzeczeń. Zgodnie z ich poglądem w celu zastosowania stawki maksymalnej w podatku od nieruchomości przesądzające i wyłączne znaczenie ma okoliczność faktyczna ich „zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej”. W konsekwencji, jeżeli mamy do czynienia z trwałym zaspokajaniem podstawowych potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu, to nie ma mowy o „zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej”. Według tej linii orzeczniczej, za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b u.p.o.l. nie mogą być uznane te części budynku mieszkalnego, które są wykorzystywane (zajęte) na cele mieszkalne, przez co rozumie się trwałe (długotrwałe) zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu nawet wówczas, gdy oddanie przez podatnika budynku mieszkalnego lub jego części do korzystania osobom trzecim dla realizacji funkcji mieszkalnej nastąpiło w ramach działalności gospodarczej tego podatnika, np. komercyjnego najmu.
Taka sytuacja spowodowała skierowanie przez Prokuratora Generalnego wniosku do NSA o podjęcie uchwały w składzie 7 siedmiu sędziów. Do postępowania w tej sprawie przystąpił również Rzecznik Praw Obywatelskich i zaproponował odmienne od Prokuratora Generalnego rozstrzygnąć sporu.
Korzyści z przeczytania tego artykułu:
Polecamy też:
Podatek od nieruchomości od altan, szop i komórek – wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wydłużony termin na złożenie DN-1 za 2025 rok – wskazówki, jak skorzystać i wzór do pobrania
Zakup nieruchomości z najemcą: amortyzacja, zwrot VAT i przykład księgowania
Oglądaj szkolenie online:
Rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości 2025 – kluczowe informacje dla firm
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie skutki w VAT i PIT są związane z wynajmem budynku niemieszkalnego.
Polecamy też:
Czy okres amortyzacji budynków i budowli niemieszkalnych będzie krótszy
Jak w 2023 roku rozliczać najem prywatny
Oglądaj szkolenie online:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak opodatkować VAT wynajem lokalu dla spółko z o.o.
Czytaj tez:
Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
Wynajem mieszkania dla osoby współpracującej – VAT i koszty podatkowe
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak opodatkować wynajem domku myśliwskiego na rzecz gminy.
Polecamy też:
Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
Wynajem mieszkania dla osoby współpracującej – VAT i koszty podatkowe
Czy wynajem może być ujęty w kosztach na podstawie dowodu zapłaty
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.